VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Váňa: Jsem na stavbě dvakrát až třikrát týdně

Třeboň/ROZHOVOR - Práce na rekonstrukci třeboňských tereziánských kasáren na městský úřad jsou den za dnem markantnější. Každý, kdo prochází kolem, vidí z ulice opravenou fasádu jednoho křídla a otevřenou bránou může zahlédnout čilý ruch, který v areálu panuje.

4.2.2009
SDÍLEJ:

Rekonstrukce třeboňských kasáren a jejich přeměna na úřad notně pokročila. Podívat se přišel i starosta města Jan Váňa.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

"Rozsáhlá rekonstrukce bývalých kasáren vyjde na devadesát devět milionů korun, přes polovinu nákladů však zaplatí evropské peníze," říká v rozhovoru starosta Třeboně Jan Váňa.

Při poslední prohlídce kasáren jsem si uvědomila, že jste si asi splnil touto investicí sen z doby, kdy jste byli v opozici.
Máte pravdu, ale hlavně doufám, že tím splníme přání našich občanů, tím mám na mysli i ty z celého správního obvodu Třeboňska. Naším cílem bylo zachovat kasárna pro město a vytvořit pohodlné a příjemné správní centrum. Při vědomí toho, že v tomto prostoru již působí Katastrální úřad, služebna Policie ČR, záchranka a přibude městský úřad, finanční úřad a další instituce, myslím že tím bude náš záměr naplněn.

Jaké další instituce máte na mysli, můžete to konkretizovat?
V západní části, kterou rekonstruujeme z vlastních rozpočtových zdrojů, vzniknou prostory k pronájmu. Žádosti máme od třeboňské Hospodářské komory a Třeboňské rozvojové o.p.s. Rádi bychom zde rezervovali kancelář pro notáře a také bychom zde rádi umístili Lékařskou službu první pomoci. Pravdou je, že zatím nemáme podepsané nájemní smlouvy, a proto je vše zatím ve stádiu úvah a měli bychom zatím hovořit v podmiňovacím způsobu. Pokud dojde k dohodám a já věřím, že tomu nebude nic bránit, bude to další smysluplné využití.

Jak jste spokojený se zhotovitelem, s termíny a kvalitou?
Za sebe musím říci, že spokojený jsem. Termíny jsou dané smlouvou a kvalita je již dnes vidět ve východním křídle, které je dokončené přesně podle smlouvy. Nakonec stavbu kromě stavebního dozoru hlídá náš odbor rozvoje a investic, za vedení se účastníme pravidelně kontrolních dnů. Já jsem na stavbě dvakrát až třikrát týdně.

V minulém volební období jedním z argumentů proti byly předpokládané vysoké náklady na rekonstrukci. Někteří zastupitelé hovořili o částkách přes dvě stě milionů. Jaká bude konečná cena?
Máte pravdu. Říkali to lidé, kteří si kasárna vůbec neprohlédli a byli, jak se lidově říká, na velkou ránu. My jsme se snažili již při zpracování záměru a stavebních projektů postupovat tak, jak postupuje každý sám doma. To znamená, co lze zachovat, ponechat a celkové náklady takto minimalizovat. Tak například již v projektu jsme zachovali některé parketové podlahy, které stačilo zbrousit a nalakovat, a tím došlo k úsporám oproti jakýmsi prvotním kalkulacím. Ale abych vám odpověděl na vaši otázku – stavební firma vyhrála soutěž s nejnižší nabídkou na celou dodávku za 99 milionů korun.

Není to sice dvě stě milionů, ale přesto je to velmi vysoká částka. Jak máte zajištěné financování?
Již v rozpočtu v roce 2007 jsme vyčlenili na kasárna částku 20 milionů korun, v loňském roce dalších asi 19 milionů a v letošním roce máme na dokončení bezmála 60 milionů. Podstatný a nejdůležitější je fakt, že z těchto 60 milionů korun činí 55,5 milionu dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, tedy z fondů Evropské unie.
Tím nám ubylo hodně starostí, a navíc jsem přesvědčený, že to nebudou vyhozené peníze, protože zachrání historický majetek. A ten bude hlavně sloužit k užitku obyvatel Třeboňska.

Autor: Stanislava Koblihová

4.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
SRPEN 2002. Předmíř po opadu vody navštívil  prezident Václav Havel s manželkou.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Sokolov - Výborně si v pátém závodě Českého poháru vedli triatlonisté obou jindřichohradeckých klubů.

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení