„Výročí si budeme v tomto roce v knihovně připomínat různými akcemi po celý rok, i když historické datum připadá na 10. ledna. Oslavy jsme naplánovali na neděli 30. ledna doslova přímo na místě činu v bývalém divadelním sále hospody pod kostelem, kde bude předvedena scénka, jak se kdysi odehrálo předání knihovny zástupcem spolku Štítný, což bude jen částí zábavného kaleidoskopu, který je připravený,“ uvedla knihovnice Milena Kodýmová.

Pravdova knihovna si oslavy rozhodně zaslouží. Podle slov Mileny Kodýmové je nejstarší fungující zařízení v Jarošově nad Nežárkou. Vznikla již v lednu 1886, kdy při slavnostním shromáždění občanů v sále hostince U Skálů věnoval obci prvních 100 svazků jihočeský spolek Štítný. „Na různých místech v obci pak, například v budově pošty, v čísle popisném 93, ve staré škole a nyní v bývalé školní družině, a za působení řady knihovníků, mezi nimiž byl jako první P. Plech a dále Rudolf Emmer, Jindřich Hejda, Tomáš Führer, Josef Mrkvička, Olga Jůzková a pak já, slouží nepřetržitě veřejnosti,“ vysvětlila Milena Kodýmová. Z klasické vesnické půjčovny knih osvětového charakteru s nepříliš bohatým fondem se v průběhu let stala moderním kulturním a informačním pracovištěm s automatizovaným provozem a přístupem na internet, které je nezanedbatelnou součástí regionálního knihovnického systému.

V knihovně také podle Mileny Kodýmové vznikají aktuální čísla Jarošovského zpravodaje. Knihovna je i místem setkávání občanů při nejrůznějších kulturních, společenských i ryze občanských příležitostech. Stala se tak živým centrem kulturního života obce. „Nositelkou jména Františka Pravdy, významné regionální osobnosti a průkopníka žánru vesnické tématiky v české literatuře, je knihovna od 1. března 2007. Přejmenována byla při příležitosti 190. výročí jeho narození,“ doplnila Milena Kodýmová. Do roku 2008 fungovala pobočka i v místní části Hostějeves. Pobočky v Lovětíně a ve Zdešově provozují klasickou výpůjční činnost dodnes.

Pravdova knihovna je v současné době vybavena 4 počítači, z nichž 3 stanice jsou určeny pro veřejnost. Provoz knihovny je plně automatizován, je využíván knihovnický program Clavius. Samozřejmostí je i přístup na internet. Od roku 2008 je na webové stránce vystaven elektronický katalog a čtenářům je umožněna vzdálená komunikace s knihovnou v případě prodlužování výpůjček.