VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to moderní norma, nebo kočkopes?

Jindřichohradecko - Dlouho a s napětím očekávaný nový zákon o veřejných zakázkách, který patří k nejdůležitějším právním normám schváleným současnou vládou, se v pátek definitivně objevil ve Sbírce zákonů a platit začne již od října.

4.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Ačkoliv legislativci slibují městům a obcím zrychlení, zjednodušení a zefektivnění celého procesu veřejné soutěže, přijímají zákon někteří starostové spíše s rozpaky.

Patří mezi ně i jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka. „Myšlenka byla jistě v začátku dobrá, ale postupem času je vše natolik přežvýkané, že vznikl s odpuštěním kočkopes, k němuž mám zásadní výhrady," neodpustil si hradecký starosta a uvedl konkrétní příklad.

„Zákon například umožňuje sestavit seznam nespolehlivých firem, které se nemohou soutěže účastnit. Pokud si ale dáte dohromady podmínky, za jakých je to možné, je lepší se do něčeho takového nepouštět," kritizuje některé pasáže zákona Stanislav Mrvka.

Neznamená to ale prý, že by se některé zakázky město snažilo vysoutěžit raději před tím, než norma vstoupí v platnost, nebo je naopak pozdržet.

„Pojedeme podle plánu a v říjnu se prostě jen přizpůsobíme novým pravidlům," říká starosta.

Poněkud vlídněji nahlíží na změny starostka Třeboně Terezie Jenisová, která kvituje zejména to, že jediným kritériem výběru už pro příště nebude jen cena bez ohledu na kvalitu.

To, aby vítězem soutěže nemusel být vždy nejlacinější uchazeč, je záležitost, po níž města a obce volaly dlouhodobě. Často se totiž stávalo, že firma, která sice nabídla nejnižší cenu, například nedisponovala dostatečnými kapacitami či nebyla investiční zakázku schopna provést v odpovídající kvalitě, přesto musela být vybrána.

Nový zákon nabízí podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj, z jehož pera pochází, v tomto ohledu zadavatelům daleko více možností, přičemž by měla ubýt administrativní a byrokratická zátěž. Zároveň však svaluje na jejich bedra i více zodpovědnosti. „Česká republika tak dostává moderní a flexibilní právní normu pro veřejné zakázky. Určitě nečekáme, že se prostředí veřejných zakázek bude kultivovat ze dne na den, ale nový zákon dává právě pro zlepšení prostředí veřejných zakázek velký prostor," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Jaký je váš názor na nový zákon?

Terezie Jenisová, starostka Třeboně:

„Hlavní plus nového zákona o zadávání veřejných zakázek vidím ve zjednodušení procesu jak pro zadavatele, tak pro uchazeče. Zcela určitě kvituji to, že jediným a zásadním kritériem výběru nebude nejnižší cena. Z pohledu našeho města jsem raději, když při zadávání veřejné zakázky funguje několik kontrolních mechanismů. Máme vnitřní směrnici, která upravuje zadávání veřejných zakázek. Do ní se jistě nová úprava promítne, ale nechystáme přílišné rozvolnění pravidel. Naopak obezřetnější a důkladnější kontrola těchto mechanismů není na škodu i vzhledem k tomu, že jsme nejenom zadavatelé, ale i správci veřejných prostředků."

Důležité změny

• nová přehledná systematika od obecných pravidel ke konkrétním (není potřeba pročítat celý zákon, jen relevantní pasáže)

• možnost efektivně reagovat na situace vzniklé v průběhu zadávacího řízení

• flexibilita podlimitního režimu

• odstranění zbytečné administrativy

• posílení odpovědnosti zadavatele

• regulace soutěže mezi dodavateli, nikoli celého investičního procesu

• podpora výběru vítězné nabídky na základě kvalitativních ukazatelů

• zpřísnění a doplnění pravidel oproti směrnici v zásadních oblastech (změny smlouvy do hodnoty 30 % předpokládané hodnoty kumulativně po odečtení méně prací)

• zjednodušení formulářů pro uveřejňování

• zrychlení a zefektivnění přezkumných řízení u ÚOHS

Autor: Milan Soldán

4.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třeboň. Ilustrační foto.

Pátek láká na divadlo i do zoo

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Děti dostaly pletené ponožky

Kamenice nad Lipou – Pavlína Prágerová z Kamenice nad Lipou, žena s dobrým srdcem, se rozhodla oplatit lékařům jejich péči tím, že neonatologická oddělení nemocnic zásobuje svými pletenými výrobky. Ty pomáhají nedonošeným dětem v prvních dnech jejich života.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Třeboň - Dva případy, kdy po příjezdu strážníků oznamovatelé odmítli pokračovat v řešení případu, eviduje městská policie v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení