Na Jindřichohradecku chybí azylový dům

Zato přes den hojně postávají s kárkou u Lidlu, v ruce s krabicovým vínem. Právě alkohol je jim asi nejčastějším společníkem. Tomu kolikrát dávají i přednost před teplým čajem či polévkou.

„Mohou si zajít na čaj, mohu jim zajistit i polévky, ty však často mohou dostat i v hospodě. Ale oni mají spíše zájem o peníze. Vloni v těch mrazech jsem i vzkazovala, že máme polévku, ale chodil jen jeden. Spíš si přijdou pro oblečení,“ říká ředitelka Oblastní charity v Jindřichově Hradci Ivana Vlasáková.
Na rozdíl od třeboňské charity, kde lidé bez domova mají možnost i základní hygieny, v Jindřichově Hradci na to zařízená není. Bezdomovci se ale podle Vlasákové mohou dát „do gala“ například v pečovatelském domě.

Obdobné zkušenosti má i její kolegyně na postu ředitelky Oblastní charity v Třeboni Lucie Bicková. „Bezdomovci se u nás mohou umýt, vyprat si ošacení a dostanou čaj a polévku. Bohužel, asi dva chodí jen občas,“ popisuje situaci.

Asi tři místní bezdomovci mají přece jenom nějaké bydlení zajištěné a charita ve spolupráci s městem uvažuje o maringotce. Návrh nyní projednávala sociální komise.

Zajímavostí a dlouholetou tradicí bylo v Třeboni i podávání štědrovečerního pokrmu bezdomovcům. To ale letos podle Bickové nebude. „Kdo přijde, obdrží vánoční balíček s nějakou konzervou a trvanlivými potravinami. K tomu si ještě odnese nějaké rukavice a čepici,“ dodala.