VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman se ujímá hledání pomoci pro rodinu v Cizkrajově

JINDŘICHOHRADECKO - Jihočeský hejtman Jan Zahradník se ujímá hledání řešení pro finanční odškodnění rodiny dvanáctiletého Filipa Němce z Cizkrajova, který při školním výletě utrpěl vážný úraz, jenž ho uvrhl do bdělého bezvědomí.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Němcovi u soudního přelíčení v Jindřichově HradciFoto: Deník/Miroslava Kolářová

K tomuto kroku se hejtman rozhodl proto, že konečné soudní rozhodnutí o 15ti milionové částce za ztížení společenského uplatnění Filipa Němce padlo před více jak dvěma měsíci, avšak dosud je jasné pouze to, že žalovaná Základní škola Cizkrajov na zaplacení tak vysoké částky nemá. „Osobně se domnívám, že v této mimořádné situaci by se i kraj měl podílet na zaplacení odškodnění postižené rodině, přestože za vzniklou tragedii nenese ze své kompetence žádnou odpovědnost, neboť zřizovatelem školy je obec a metodicky je školství v garanci státu. Na druhé straně však nezbytnou pomoc potřebuje jihočeská rodina, což je pro mě hlavním důvodem, proč jako hejtman kraje nemohu nečinně přihlížet,“ vysvětlil své rozhodnutí aktivně vstoupit do řešení vzniklé situace jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Hejtman již v polovině července vyzval ministryni školství Danu Kuchtovou k účasti na schůzce s přizvanými zástupci ministerstva financí a obce, ta však na jeho dopis nereagovala. Zato ministr financí Miroslav Kalousek předestřel hejtmanovi návrh, aby se o zaplacení 15ti milionové částky rovnoměrně podělilo ministerstvo financí, kraj a obec. „Ochoty ministra Kalouska zapojit se do zaplacení odškodného si cením, avšak třetinový podíl obce by pro ni mohl být likvidační. Domnívám se, že podíl státu by měl být vyšší ve prospěch obce a mělo by se o něj podělit jak ministerstvo financí, tak i ministerstvo školství. S tímto stanoviskem hodlám seznámit ministryni školství Danu Kuchtovou na schůzce, na kterou jsem pozval i zástupce ministerstva financí a obce Cizkrajov a uskutečnit se má tento čtvrtek,“ řekl Jan Zahradník. Zároveň zdůraznil, že v tuto chvíli se jedná o jeho stanovisko prodiskutované pouze s vedením kraje, přičemž rozhodnutí o finančním podílu kraje na zaplacení postižené rodině by náleželo krajskému zastupitelstvu.
„O svém návrhu, aby kraj svým podílem na zaplacení soudem určené částky pomohl obci a v konečném důsledku nešťastné rodině, budu v nejbližší možné době informovat klub zastupitelů za ODS a věřím, že získám jeho podporu. Hledat ji budu i u koaličních partnerů a snad se mi podaří přesvědčit také některé členy opozice. Zároveň nabídnu svou účast na některém zasedání Zastupitelstva obce Cizkrajov, kde bych rád všem jeho členům ujasnil můj postoj k celé záležitosti. Mám totiž pocit, že doposud vázla mezi všemi možnými zúčastněnými především komunikace a je už nejvyšší čas se o ni postarat,“ dodal jihočeský hejtman Jan Zahradník.

(Autorka je tisková mluvčí Jihočeského kraje)

Více zítra na stránkách Deníku

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení