VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expedice Coltishall 2007, 7. část hřbitovy ve Swindonu

Do oblasti Swindonu severozápadně od Londýna jsme dorazili ve čtvrtek 7. června. Právě zde se nachází řada hřbitovů i základen RAF, které připomínají nejrůznější osudy čs. válečných letců. Jejich dokumentaci jsme zahájili ještě v podvečer. Většinu míst jsme však dle itineráře trasy plánovali až na následující dva dny.

2.9.2007
SDÍLEJ:

HŘBITOV CHIPPENHAM. Československé vojenské hroby našich aviatiků zdobí květiny s trikolórou a napsanými údaji o městě Jindřichův Hradec včetně „Expedice Coltishall 2007“.Foto: Vladimír Vondrka, KHL

Oběti výcviku

Od pátečního rána jsme vše podřídili mapování vytipovaných lokalit. Nejprve jsme se vydali na hřbitov v Chippenhamu, kde se mimo ostatků čtyř našich válečných letců mělo nacházet i místo posledního odpočinku bývalého stíhače 310. čs. perutě Sgt (četař) Jana Šmída. Dožil se konce války i návratu do osvobozené vlasti, ale nesmířen s komunistickou tyranií se 24. března 1950 zúčastnil úletu tří Dakot D-3 dopravní společnosti ČSA do německého Mnichova. Vrátil se do Velké Británie, kde byl přijat zpět k RAF. Působil jako instruktor, což se mu stalo osudným. Tragicky zahynul 29. května 1951 při havárii Wellingtonu během výcviku 1. navigační školy v Hullavingtonu. Na rozdíl od čs. náhrobků se lvy má J. Šmíd britský vojenský. Nyní bych rád složil poklonu kolegovi Vláďovi Vondrkovi, který díky dokonalosti připravených materiálů naplánoval hned po zdokumentování hrobů v Chippenhamu vyhledání letiště RAF Hullavington i místa tragického skonu Jana Šmída u Grittletonu, což se nám obojí úspěšně podařilo.
Vrátím-li se k osudům našich válečných letců pohřbených v Chippenhamu, mohu všechny společně pojmenovat jako nešťastné náhody související s pokračovacím pilotním výcvikem mladých aviatiků připravujících se k boji s nepřítelem. Prvním byl Sgt František Seda, který letěl 12. srpna 1941 jako instruktor s LAC (svobodník) Antonínem Mikolášem. Po startu ze základny RAF Hullavington se jejich stroj Master Mk. I srazil v marcích s Oxfordem Mk. I s tříčlennou osádkou. Nikdo nepřežil. O pouhých sedmnáct dnů později zahynul na téže základně Sgt Jan Klos, který skonal po dopadu na zem v troskách cvičného stroje Master Mk. I. Posledním zde pohřbeným pilotem byl Sgt Josef Sedláček. Z doposud neobjasněných příčin se spolu s dalšími dvěma spojeneckými aviatiky zřítili 16. dubna 1942 s dvoumotorovým Oxfordem Mk. I a v něm všichni našli smrt. Pohřeb se uskutečnil 21. dubna, kdy ostatky J. Sedláčka byly uloženy nedaleko svého kamaráda a účastníka nehody Kanaďana F/Sgt (rotný) Atkinsona.

RAF Kemble

Dalším z hřbitovů ve swindonské oblasti je Cirencester. Zde jsme objevili dva hroby našich mladých aviatiků Sgt Františka Doležala a Sgt Oldřicha Fialy, kteří společně zahynuli 7. února 1941 jako příslušníci oddílu pro přelétávání letounů. Osudnou se jim stala základna RAF Kemble a nejspíše nedostatek paliva v jejich Miles Magistru Mk. I.
Díky detailní přípravě trasy expedice jsme se vydali také do Kemble. Věřte mi, je to velice osobní, ale o to více tristní pocit, když se vám podaří propojit příběh závěrečných chvil osudů jednotlivých aviatiků do jedné mozaiky. V případě F. Doležala a O. Fialy to bylo zmapování místa posledního vzletu, následně určení oblasti jejich dopadu a tragického skonu, zároveň objevení pietního uložení ostatků těchto mladých mužů. Teprve až poté se vám podaří nepatrně proniknout do poznání osudů našich válečných letců, kterých více než pět set položilo své životy na bojištích II. světové války.

(pokračování příště)

(autor je vedoucí expedice Klubu historie letectví)

2.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení