Také z Jindřichohradecka jelo do hlavního města vyjádřit svůj názor několik desítek lidí.
„Takou situaci v chovu prasat ještě nepamatuji, drahé obilí zvýšilo cenu směsí o 50 procent, ale nákupní cena v živém představuje zhruba na 27 korunách a 20 haléřích za kilo. A od toho je ještě třeba odečíst korunu na dopravu. Přitom dnes vyrábíme kilogram za 35 až 36 korun. Až na jednu stáj prakticky všude máme moderní počítačem řízené technologie, ale levněji to neumí ani v Německu či Holandsku,“ říkal včera jednatel třeboňské společnosti R.A.B. Ladislav Kasal.
Tato firma je na Jindřichohradecku největším producentem vepřového, má provozy od Halámek až po Frahelž.
Podle Kasala chovatelé v těchto podmínkách jen přežívají. A to ještě vloni stál metrák obilí 280 korun a dnes už přes 500 korun, vyletěly vzhůru ceny sóji, energie i nafty.

Snižují se stavy

Chov prasat nejde na rozdíl od jiné výroby ze dne na den zastavit. Cyklus trvá kolem devíti měsíců.
„Snížili jsme stavy prasnic po porodu. Od některých dodavatelů jsme přestali odebírat selata, takže i oni museli snižovat stavy. Produkce nám klesla odhadem o dvacet procent, což se pochopitelně promítá i v omezení počtu pracovníků a dalších aspektech,“ pokračuje Kasal s tím, že jediné dotace do chovu prasat jdou na likvidaci uhynulých zvířat v kafilérii.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče tři čtvrtiny vlastníků chovů prasat hospodaří na půdě. Mohou tedy podle něj využít vyšší ceny, které dnes dostávají za obilí, nebo mohou toto obilí použít na výrobu krmných směsí.
To se ale podle Kasala týká spíše podniků, které mají menší chovy prasat. „Monogastrická zvířata, a tam prasata patří, jsou více jak z 50 procent chována v podnicích bez půdy,“ upřesnil.

„Pan ministr za námi sice přišel, mluvil, ale nic neslíbil. Měl by si sednout se všemi zemědělci a jednat o tom, co se bude v jednotlivých krocích podporovat. Letošní rok byl sice úspěšnější než vloni, ale jsou zásadní věci, které je nutné dál řešit,“ mluvil přímo z pochodu od budovy vlády na Václavské náměstí předseda Zemědělského družstva Budíškovice na dačickua předseda okresní agrární komory Jan Koutný.
Spotřebitelé však zatím zdražení vepřového nepociťují. „Díky akcím v supermarketech lze maso pořád koupit za dobrou cenu. Akorát mě štve jak je drahý třeba bůček a nebo vnitřnosti,“ říká Ivana Máchová z Jindřichova Hradce.

Podle majitele prodejny s masem v Jindřichově Hradci Petra Štěrby nebylo vepřové od revoluce tak levné jako je poslední rok. „Kotlety i kýta se pohybují pod stovkou, což dříve nebylo. Samozřejmě je ale hodně masa dovozového, které je zadotované. A naši zemědělci, když chtějí prodat, tak musejí jít pod cenu. Spotřebitelé jsou na tom nyní dobře a odnášejí to zemědělci, ale až tady bude jenom maso zvenku, tak se budeme divit,“ dodal.