Laserový radar pomůže policistům na Jindřichohradecku měřit i tam, kde to dříve nebylo možné

Za sebou má již premiéru v Claudiusově a ve Václavské ulici v Jindřichově Hradci.
Dokáže pracovat na vzdálenost kolem 400 metrů, ale lze s ním operovat i na jeden kilometr. Další předností je, že na něj nefungují běžné antiradary a umí rozeznat i speciální ochranu. Ta je však velice nákladná a prakticky nikdo z motoristů ji nevyužívá.

„Když policisté zjistí překročení povolené rychlosti, tak ve většině případů přestupek řeší na místě blokově. Někdy třeba vzhledem k počasí nebo dalším okolnostem to nejde, pak je přestupce pozvaný na projednání přestupku,“ dodala Millerová. Pokud se nepodaří přestupek v této fázi vyřešit, policie ho postupuje ke správnímu řízení.

Radar již delší čas používají například i městští strážníci v Třeboni. Na základě smlouvy také zajíždějí dvakrát měsíčně měřit rychlost do nedaleké Majdaleny.

Měřič rychlosti

Vedení radnice proti rychlosti bojuje již několik let. Před začátkem obce jsou nakreslené na silnici speciální zpomalovací pruhy, které opticky působí na řidiče. Před více než půl rokem jsme koupili i měřič rychlosti, který řidičům ukazuje, jak rychle jedou. Stál 75 000 korun. Škoda jen, že na to není žádná dotace. Zkoušeli jsme to i přes pojišťovny, ale marně,“ říká starosta Majdaleny Karel Fürst.

Na adresu měřiče rychlosti a působení strážníků dodává, že se situace přece jenom zlepšila. Obdobný přístroj by měl být v Jindřichově Hradci.