VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes se v Dačicích pokřtí sborník

DAČICE - Dva roky uběhly velice rychle a na trh se dostane další, v pořadí již čtvrté, číslo Dačického vlastivědného sborníku. Je velké štěstí, že Spolek přátel muzea v Dačicích má výborné a početné zázemí autorů, kteří se zabývají nejrůznější tématikou a zpracovávají dosud neprobádané oblasti života města či širšího okolí, případně celé oblasti jihozápadní Moravy.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Dačický vlastivědný sborníkFoto: archiv

I v novém čísle sborníku se tedy setkáme s příspěvky, které pocházejí přímo od členů Spolku. Dá se říci, že je jich převaha.
Potěšitelná je také skutečnost, že se ve Sborníku opět objeví příspěvky, které jsou výsledkem studentských bakalářských prací. I mladí autoři se zajímají o historii a problematiku regionu a zpracovávají často opomíjená témata.

Na co se můžete těšit?

Ani v tomto čísle nebudou chybět vzpomínky Miloše Klanga na život v Dačicích ve třicátých letech minulého století. Svůj příspěvek tentokrát nazval Už jenom střípky. Mirka Kučerová z Hradišťka prostudovala vznik celé řady spolků v Dačicích. Výsledkem dlouhodobé práce přímo v terénu je článek Jiřiny Maňasové a Miloslavy Slavíkové Drobné sakrální stavby v Dačicích. Boží muka, kaplička a kříže. Neméně zajímavý je příspěvek Michaely Chládkové, dačické rodačky, která pracuje v jindřichohradeckém archivu: Pletárna bratří Vohryzků v Dačicích. Jana Bisová opět přispěla statí věnovanou dačickému zámku. Tentokráte se zabývá Správou státního zámku po roce 1945.

V další části Sborníku se objeví dva příspěvky, které jsou spíše z oblasti národopisné a folklorní. První z nich Svatba na Velkolhotecku pochází z pozůstalosti významného muzikologa prof. Roberta Smetany.
Studentka Eva Tomášová z Telče přináší další národopisný příspěvek, tentokráte z oblasti lidové výšivky. Petr Vedra z Jemnice přispívá pravidelně do Sborníku a věnuje se hlavně problematice dolování na Jemnicku.

Do dvacátého století se přesuneme díky příspěvkům dvou mladých autorů. Dačický historik, děkan FF UK v Praze, dr. Michal Stehlík tentokráte zpracoval téma vzniku JZD v článku Jihlavský kraj a proces kolektivizace 1948-1960. Pavel Kotlán přináší do Sborníku zcela nové téma Působení Národní obce fašistické na Moravě a ve Slezsku, zvláště na jihozápadní Moravě.

Další části Sborníku edice pramenů a zprávy přinášejí kratší, ale zajímavé příspěvky k dějinám města a regionu. Na závěr samozřejmě nechybějí ani zprávy o nové regionální literatuře, která je tentokrát zastoupena ve velkém rozsahu.
Sborník je k dostání v Dačicích na obvyklých prodejních místech: v městském muzeu a galerii, v Knihkupectví Hany Marečkové a v informačním středisku na staré radnici č. 1.

S řadou autorů, kteří přispěli do IV. čísla Dačického vlastivědného sborníku, se můžete setkat dnes v 17,30 hodin v dačickém muzeu, kde proběhne křest, prezentace knihy a autogramiáda.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Kapitán včelnických fotbalistů Marek Petráš dovedl svůj tým k zisku prvního bodu v krajském přeboru. Včelnice doma remizovala se silným Rudolfovem 0:0.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení