VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři mají zájem o další možnost vzdělávání

Jindřichův Hradec/ Přednášková místnost univerzity plná lidí důchodového věku. To už dávno není utopie. Univerzita třetího věku určená seniorům, ale i invalidním důchodům funguje v současné podobě v Jindřichově Hradci už čtvrtým rokem.

21.2.2008
SDÍLEJ:

Někteří senioři raději než organizovaně tráví volno po svém. Například Marie Hulíková z Jindřichova Hradce (na snímku vpravo) ráda zahradničí. Je to pro ni práce, ale zároveň zábava. To Vlasta Flachsová z Jindřichova Hradce (vlevo) zase ráda čte.Foto: Deník/Miroslava Kolářová

V Jindřichově Hradci mají možnost navštěvovat univerzitu, ale i tvořivé aktivity

„Snažíme se připravovat přednášky zaměřené na praktické věci. Například se vyučuje angličtina směrovaná na běžný život, jako jsou situace na cestách či v hotelu,“ vysvětlil proděkan fakulty managementu v Jindřichově Hradci pro vnější vztahy Oldřich Syrovátka.
V letním semestru tady připravili pro účastníky sérii přednášek pod pod názvem Kapitoly z teorie a praxe udržitelného života. Každé pondělí tak senioři absolvují dvouhodinovou přednášku na téma, které se jich bezprostředně dotýká.
Studentem univerzity třetího věku se může stát každý, kdo se přímo na fakultě či elektronicky přihlásí. Na výběr má z kurzu počítačů či angličtiny pro začátečníky a pokročilé a již zmiňovaných přednášek. Nemusí se však obávat, že by musel nosit index či absolvovat zkoušky, jako ostatní studenti školy.
Za své vzdělání zaplatí senioři 350 korun za jeden semestr výpočetní techniky či 200 korun za semestr pro ostatní kurzy. Odměnou jim budou nejen nabyté znalosti, ale i závěrečné osvědčení.

Na léto chystá fakulta i letní školu. Její program zatím ještě není úplně jasný. „Představa je taková, že bychom rádi nabídli kresbu a malbu v plenéru a na to další tématicky navazující program,“ dodal Syrovátka.
Starší lidé mají však v Jindřichově Hradci ještě další možnost, jak smysluplně trávit volný čas. Každé všední odpoledne od 14 do 17 hodin se těmto lidem věnují ve sdružení Mesada v Růžové ulici v budově domu s pečovatelskou službou.
„Například pleteme výrobky z pediku, ale pro seniory chystáme i cvičení na židlích, které je uzpůsobeno jejich zdravotnímu stavu,“ vysvětlila koordinátorka volnočasových aktivit sdružení Mesada Lenka Radkovičová.

Tyto aktivity jsou bezplatné a účastníci neplatí ani materiál. Děje se tak pouze v případě, že mají zájem si nějaký výrobek odnést domů.
Mesada rozšířila své aktivity i na Dům s pečovatelskou službou Větrná, kde se podobná setkání konají ve středu a v pátek od 9 do 12 hodin.
Jsou však i takoví lidé, kteří mají svůj vlastní program. „Když je pěkně, ráda jezdím k neteři, která má chovatelskou stanici psů,“ říká Vlasta Flachsová z Jindřichova Hradce.

Autor: Miroslava Dočekalová

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klikovský útočník Zdeněk Mládek.

Fotbalisté Peče deklasovali včelnické béčko a slaví postup

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Na silnici I/20 je u Protivína další havarované vozidlo

OBRAZEM: Nahlédněte do života na zámku

Jindřichův Hradec - Muzejní noc v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií nabídla také možnost nahlédnout prostřednictvím unikátních historických fotografií do života knížecí rodiny Schönburg-Hartenstein, kteří obývali zámek Červená Lhota.

OBRAZEM: Modeláři se utkali o Papírovou růži

Jindřichův Hradec - V Domě dětí a mládeže v Jindřichově Hradci se konal jubilejní desátý ročník soutěžní výstavy Papírová růže, která je určena pro modeláře všech generací.

Ve známých zatáčkách u Kunžaku boural motorkář

Kunžak - Krásné nedělní počasí vylákalo na silnice nejednoho motorkáře.

OBRAZEM: Fotky jsou k vidění pod hvězdami

Jindřichův Hradec - V rámci Muzejní noci v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci byla zahájena výstava Člověk u Vajgaru, a to hned ve dvou částech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies