Strážníci v Třeboni seniorům vysvětlují, jak se mají zachovat v případě ohrožení

Senioři jsou často terčem zájmu podomních prodejců, takže jim vysvětlujeme, jak mají reagovat. Pro ně je to neznámá trestná činnost, notabene nechápou, že někdo může okrást starého nebo postiženého člověka. Přitom se takové věci dějí,“ říká vrchní strážník Vladimír Školka. Poukazuje na několik případů na Jindřichohradecku, kdy rádoby podomní prodejci bezcitně okradli i invalidy.
Proto se muži zákona již několik let na důchodce zaměřují a vysvětlují jim, jak se mají v určitých situacích zachovat.

Volají linku 156

Na poslední přednášce v rámci projektu Bezpečná komunita Třeboň, pořádané ve spolupráci se svazem důchodců, se senioři mimo jiné dozvěděli, kde jsou ve městě riziková místa, jak se mají chovat v silničním provozu, jaká jsou jejich práva a podobně.
„Díky této propagaci je již normální, že se lidé ozývají okamžitě, když se v jejich okolí objeví domovní prodejci. Pak není problém je prověřit a případně zabránit trestné činnosti,“ pokračuje Školka.

Před několika lety strážníci dokonce seniory navštěvovali doma, vysvětlovali jim, kdy nemají otvírat, kam mají zavolat, když se cítí ohroženi.
„Podobné přednášky jsou zaměřené i na děti ze základních a středních škol,“ dodala koordinátorka projektu Bezpečná komunita Třeboň Michaela Lavičková.
„Naše klienty vždy při nástupu upozorňujeme, aby si vše zamykali do skříně a cenné věci, jako jsou vkladní knížky a podobně, dávali k nám do úschovy,“ říká vedoucí třeboňského domova důchodců Jaroslav Lehmann.

Podle jeho slov je i pohyb cizích osob v budově domova ostře sledovaný. „Jednak se každý musí ohlásit, návštěvník může narazit na personál a sestry mají po chodbách i kamery, takže mohou vniknuté nežádané osoby hned zjistit,“ dodává Lehmann.