VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světci opět usedli na Mariánský sloup

TŘEBOŇ - Z českokrumlovského ateliéru restaurátora Lukáše Hosnedla se v pátek vrátily na svá místa na Mariánském sloupu tři zrestaurované sochy světců a tři dekorativní vázy. Sochy a vázy byly v ateliéru podrobeny náročné obnově. Postupně bylo provedeno mechanické a chemické očištění, odstranění nevhodných vysprávek, koupel ve vápenné lázni, zpevnění vápencového materiálu penetrací roztokem organokřemičitanů.

20.11.2007
SDÍLEJ:

USAZENÍ SOCH. Sochy světců poté, co opustily restaurátorskou dílnu, putovaly zpět na Mariánský sloup v centru Třeboně. Foto: Milan Jáchim

Na restaurátorské práce městu Třeboň přispěl kraj

Poté následovalo domodelování chybějících částí cementovými tmely plněnými odpovídající vápencovou drtí. Domodelování chybějících částí na exponovaných místech soch bylo provedeno pomocí nekorodujících armatur.
Náklady na restaurování činily 670 530korun, z toho částku 250 000 korun hradí Jihočeský kraj z grantu Nemovité kulturní památky a o úhradě další části jedná rada kraje.

Kopie anděla

Součástí restaurování je také obnova středového putti malého andílka, který byl však ve velmi špatném stavu a jeho opětovné umístění na Mariánský sloup není možné.
Podle zrestaurovaného originálu bude zhotovena kopie, kterou restaurátor na jaře příštího roku na sloup umístí.
O umístění originálu na vhodné místo v Třeboni bude jednáno. Na jaře příštího roku za vhodných klimatických podmínek doplní restaurátor zrestaurované sochy o opravené a chybějící kované svatozáře a atributy.

Socha se vrátí

Socha svatého Jana Nepomuckého za Jindřichohradeckou bránou bude pro náročnost obnovy jejího velmi špatného stavu znovu osazena až na jaře příštího roku. Tuto sochu restauruje akademický sochař a restaurátor Jan Korecký ve svém ateliéru.

20.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Představení Tři veteráni v podání ochotníků z Pluhova Žďáru a jejich přátel.
24

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Jindřichohradecko - Kam si v pondělí vyrazit za kulturou? Třeba do kina nebo na prohlídku kostela v Chlumu.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení