Od září usednou do lavic noví studenti se zaměřením na vodohospodářství

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště rybářské Třeboň ovšem v září vstoupí do příštího školního roku s novým studijním oborem ekologie a ochrana krajiny se zaměřením na vodohospodářství.
Jeho absolventi najdou po čtyřletém studiu široké uplatnění zejména v rybářských firmách, státní správě, vodohospodářských společnostech, agentuře ochrany přírody a krajiny či CHKO.

Obor dostal zelenou

Myšlenka vznikla zhruba před pěti lety ve spolupráci s Akademií věd ČR na základě poznatků a zkušeností z provozní praxe, koncem loňského roku pak dostal obor zelenou také od ministerstva školství.
„Člověk, který by byl zároveň ekolog, vodohospodář a rybář v tuzemské nabídce vzdělávacího programu doposud chyběl. Reagujeme vlastně na potřeby pracovního trhu. O absolventy bude velký zájem,“ je přesvědčen jeden z duchovních otců nového oboru a učitel odborných předmětů Aleš Vondrka.
Studenty kromě klasických předmětů včetně cizích jazyků čeká i výuka ekologie, hydrologie, rybníkářství, vodních staveb, toxikologie a řada dalších. Kromě stávajících pedagogů budou některé nové předměty vyučovat i odborníci z akademie věd a nově vzniklé Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.
„Nejlepší studenti by po maturitě mohli právě tam pokračovat i ve vysokoškolském studiu, nebo případně absolvovat dvouletou nástavbu na partnerské Vyšší odborné škole vodního hospodářství a ekologie ve Vodňanech,“ podotkl Vondrka.

Za praxí do Norska

V rámci výuky pochopitelně nemůže chybět ani odborná praxe a exkurze, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.
„V každém ročníku je tato část rozdělena na individuální a skupinovou. Žáci školy budou praktikovat u rybářských firem, Povodí Vltavy nebo například v CHKO. Výměnné pobyty a odborné exkurze budou probíhat i v zahraničí. V tomto ohledu spolupracujeme především se školami v Norsku, Polsku, Francií a na Slovensku,“ podotkl Luděk Možíš, další pedagog třeboňské školy, který má v novém oboru „prsty“.
A tak současní studenti vyrážejí například až k polárnímu kruhu, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak to funguje jinde.

Třicet studentů

Do prvního ročníku bude přijato zhruba třicet uchazečů, přičemž rozhodujícím kritériem bude jejich prospěch v osmém a polovině devátého ročníku základních škol. Třeboňská škola ale bude uplatňovat i princip „bezodpadové technologie“.
„To znamená, že studenti nového oboru, kteří by učivo nezvládali, budou moci v průběhu prvních dvou let přejít na náš tříletý obor rybář a naopak učni, kteří prokáží dostatečné předpoklady, dostanou možnost pokračovat ve studiu nového maturitního oboru,“ vysvětlil Možíš.
Ke kvalitní výuce patří pochopitelně i potřebné zázemí. V tomto ohledu se třeboňská střední odborná škola, jejímž zřizovatelem je jihočeský Krajský úřad, nemá rozhodně zač stydět.
„Z hlediska vybavenosti je naše škola na nový učební obor připravena. Už před několika lety jsme vybudovali multifunkční učebnu s biologicko chemickou laboratoří. Navíc se v nejbližší době rozjede i rekonstrukce, z níž vzejde nová učebna s multimediální tabulí a jazyková posluchárna,“ dodává Možíš.

Prager Zdeněk