VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Družstevní ulice oslavila letos sto let své existence

Jindřichův Hradec/ V těchto dnech si mohli obyvatelé Družstevní ulice v jindřichohradeckých Zbuzanech připomenout 100 let od slavnostního otevření. Jak se uvádí v 34. čísle Ohlasů od Nežárky v roce 1907, 11. srpna, tedy na den svaté Zuzany, se odbývala slavnost v nově vystavěné čtvrti Podklášterské, lidově řečeno ve Zbuzanech.

16.8.2007
SDÍLEJ:

Družstevní ulice před sto letyFoto: archiv Josefa Menšíka

Výstavba dělnických domků v Jindřichově Hradci to neměla na počátku lehké

„Nezastavené ještě prostory, jakož i ulice zbuzanské záhy po poledni se naplnily účastníky slavnosti, kteří se zájmem sledovali čilý ruch, jaký se tu rozvinul a do hodin večerních potrval. Pořadatelé, v jejichž čele stáli pp. Kaiser, polic. dozorce, V. Komárek a Jar. Šmíd, přičinili se nejenom, aby zábava byla skutečně pěkná, ale oni i pamatovali na dobročinný účel. A tak učinili sbírku ve prospěch ošacení na začátku škol. roku 2 chudých školou povinných dítek, která vynesla 31 K 67 h. Dlužno připomenouti, že k této sbírce přispěl p. E. Bondy, továrník 10 K. – Všem dobrodincům vzdávají pořadatelé svůj dík,“ popisuje událost periodikum.

Výstavba měla odpůrce

Jak ale dokazují právě články v Ohlasech od Nežárky, Zbuzany to neměly jednoduché. Již v čísle 14 z roku 1907 se píše, že dělnické domky stavěné novou naší stavební společností vzbuzují všeobecný zájem našeho obyvatelstva: „Ve dnech velikonočních svátků sta návštěvovatelů dostavilo se na staveniště, kde různými projevy přátelskými i nepřátelskými nebylo nikterak šetřeno. Nechť však oni škarohlídové a nezvaní kritikové soudí jakkoli, tolik možno dnes doznati, že stavební společnost získá si činností svojí o rozvoj našeho města zásluh nepopíratelných.“
Dále se zde čtenáři dozvědí, že na stavbě v té době pracovalo přes šedesát lidí.
Ještě o něco později se v „Ohlasech“ uvádí, že stavební společnost vybudovala 21 domků, čímž zjednala přístřeší pro 46 až 50 rodin sestávající ponejvíce z pokoje, kuchyně a příslušenství. „Co by si počaly ony rodiny, které tam útulku nalezly, kdyby se společnost tato neustavila . . .
Vždyť nové naše Zbuzany téměř vykouzleny, vzbuzují přímo obdiv každého, kdo delší dobu v okolí to nepřišel a nejednou slyšeli jsme z úst cizinců, odborníků výroky plného uznání stavební společnosti za ladné i účelné upravení této nově vzrůstající části města,“ pokračuje text 45. čísla Ohlasů před sto lety.
Ulice do současnosti prošla řadou proměn, byť dělnické domky se mnoho nezměnily. V zemi jsou ukryté všechny inženýrské sítě a v roce 2003 se obyvatelé Družstevní ulice dočkali i kompletní rekonstrukce, při které byly nově vydlážděné chodníky, upravené pásy pro parkování a hlavně silnice dostala nový asfaltový koberec. Od té doby je také jednosměrná.

 

Družstevní ulice dnes. Foto: Dagmar Novotná


(Článek vznikl na podkladě materiálu z archivu Josefa Menšíka, jehož rodiče se do jednoho z domků před sto lety nastěhovali)

16.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení