Řidiči na Jindřichohradecku se přísného zákona jakoby nebojí

Za první tři měsíce se sice v porovnání se stejným obdobím loňského roku stalo v regionu 99 nehod, což je o 17 méně, ale jejich následky jsou děsivější.

Dva lidé zahynuli, dva utrpěli vážnou újmu na zdraví a osmnáct osob se zranilo lehce. Ve třech případech má na karambolu podíl alkohol. Vloni byla bilance příznivější, neboť v prvním čtvrtletí nevyhasl zbytečně žádný život a deset lidí se zranilo lehce.

„Nepříznivá situace v nehodovosti se nijak po začátku platnosti nového zákona a bodového systému nezměnila. Po krátkodobé asi dvouměsíční euforii po začátku platnosti, kdy byl citelný výkyv ve snížení počtu nehod, je znát, že se novelizace zákona minula účinkem,“ komentoval statistická čísla okresní policejní mluvčí Jaroslav Beran. Pokračoval v tom smyslu, že podle zkušeností policistů z terénu se v poslední době značně obnovuje vozový park. Lidé si kupují bezpečnější auta a díky pocitu, že se jim nemůže nic moc stát, jezdí daleko riskantněji. To se pochopitelně projeví i ve střetech a jejich následcích.

Negativním jevem je i narůstající počet šoférů, kteří sedí za volantem, aniž by měli řidičské oprávnění anebo maří výkon úředního rozhodnutí, protože jezdí navzdory vyslovenému zákazu řízení. „To signalizuje, že není zajištěn intenzivnější dohled na silnicích. Prakticky nezměněný počet policistů nemůže za stávajícího stavu dodržování pravidel vynutit. A nic jiného asi k lidem nepromlouvá účinněji jako sankce,“ dodává Beran.