Ty se ovšem nezruší, za pacienty je bude hradit kraj. Odhlasovala to na svém úterním jednání rada kraje a příští úterý to musí ještě posvětit krajské zastupitelstvo.

Radní v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou se však nesouhlasu zastupitelstva neobávají vzhledem k platnosti koaliční smlouvy, v níž byl tento závazek stanoven, a vzhledem k programovým shodám s KSČM. Výhrady by mohla mít strana lidová, která disponuje ovšem jen čtyřmi zastupiteli.

„Na hrazení poplatků za pacienty máme v rozpočtu kraje připravenou částku ve výši sto milionů korun,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

A jak to bude fungovat v praxi? Kraj uzavře se zdravotnickými zařízeními smlouvy a na základě výkazů poskytnuté péče jim pak bude posílat úhrady poplatků. Pacienti si tedy peníze nosit nemusejí. V nemocnicích (na místech, kde se nyní vybírají poplatky) jen podepíší darovací smlouvu, čímž přijmou od kraje dar. Lidé, kteří si budou chtít poplatek uhradit sami, dar kraje přijmout samozřejmě nemusejí.

„Nevím, co je tohle za řešení. Poplatky má zrušit stát a ne, že kraj bude plýtvat svými penězi. Navíc je to nefér vůči soukromým doktorům,“ míní dvaatřicetiletý Martin Šindelář.

Pro příklad bylo v českobudějovické nemocnici (patřící kraji) za rok 2008 vybráno na regulačních poplatcích téměř 34 milionů korun, z toho největší položku (21,5 mil. Kč) činila hospitalizace pacientů. Peníze nemocnice použila na modernizaci ambulancí, bezbariérové přístupy a na nákup zdravotnické techniky.