VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihu chybí stovky míst pro seniory

Českobudějovicko - Do roku 2015 bude v jižních Čechách potřeba vybudovat tisíc tři sta nových lůžek pro seniory.

12.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

Aby se počty neuspokojených žádostí rapidně nezvyšovaly, bude se muset postavit tedy nejméně sedm nových domovů důchodců. Vyplynulo to ze studie, kterou si nechal vypracovat jihočeský krajský úřad.

„Jedná se o dokument strategického charakteru, navrhující řešení pro budoucí zajištění potřebných kapacit domovů pro seniory, a to nejen v horizontu roku 2015, ale až do roku 2050, kdy reálný odhad hovoří o potřebě zřízení téměř čtyř tisíc lůžek,“ uvedl ředitel krajského úřadu Luboš Průša.

Pro nové domovy důchodců už se hledají vhodná místa. „Příkladným řešením je připravovaný projekt výstavby nového domova pro seniory v Bechyni, který by měl být dokončen v roce 2012,“ dodal Průša s tím, že další by mohly vzniknout v Táboře, Soběslavi, Jindřichově Hradci, Milevsku, v Blatné či Trhových Svinech.

„Navrhl jsem využít objekt bývalé zemědělské školy v Husově ulici, vyplatilo by se do něj investovat,“ naznačil starosta Trhových Svinů Radislav Bušek, kde by mohl nový domov pro seniory vyrůst.

„Je to krajský objekt a dostatečně velký. Uvítaly by to nejen Trhové Sviny, ale i celý region,“ dodal Bušek s tím, že v současné době se budova příliš nevyužívá.Místo fary

Plány na nový seniorský dům spřádají také Štěpánovice. „Máme připravený projekt domova důchodců se sto lůžky, je vyprojektovaný na sto dvacet milionů korun,“ uvedl štěpánovický starosta Štěpán Bláha.

Domov by vznikl na místě stávající fary, kterou obec předloni koupila a kvůli dezolátnímu stavu ji chce zdemolovat. „Bylo by to velmi dobré místo, protože kolem je velký park,“ dodal Bláha.

Potřebných sedm nových domovů v jižních Čechách s kapacitou do 180 míst si vyžádá dvě až dvě a půl miliardy korun.

Poptávku, kterou lze do roku 2015 očekávat, by pokrylo sedm nových objektů

Vyplývá to ze studie kraje, která zahrnuje i současné kapacity a počty neuspokojených žádostí. Zároveň shrnuje stavební záměry čtyř desítek stávajících zařízení včetně možnosti jejich využití i rekonstrukcí.

Podle studie bude v Jihočeském kraji do roku 2015 potřeba zajistit cca 1300 nových lůžek, a to zejména výstavbou nových zařízení.


Bechyně na startu

Při optimální kapacitě objektu do 180 míst by to znamenalo vybudovat sedm nových domovů pro seniory, což představuje náklady ve výši dvou až 2,5 miliardy korun.

„Příkladným řešením je připravovaný projekt výstavby nového domova pro seniory v Bechyni, který by měl být dokončen v roce 2012. Jak studie naznačila, obdobná zařízení by bylo vhodné přednostně lokalizovat do obvodů obcí s rozšířenou působností: Tábor, Soběslav, Jindřichův Hradec, Milevsko, Trhové Sviny a Blatná,“ dodal Luboš Průša.„Nyní evidujeme 72 žadatelů a kapacita domova je pětašedesát míst,“ upřesnila ředitelka bechyňského zařízení Alena Sakařová, která očekává zvýšený tlak na kapacitu, pokud skutečně dojde k uzavření domovů v Tučapech a Budislavi.

Nový, zcela bezbariérový domov se 182 lůžky převážně v jednolůžkových pokojích má v Bechyni stát na místě bývalého učiliště na sídlišti Na Libuši.
Stávající budovu na náměstí opustí domov pro seniory po třiapadesáti letech.

V současné době se Jihočeský kraj v absolutním počtu poskytovatelů sociálních služeb pro seniory řadí v rámci republiky na páté místo. Při přepočtu obyvatel regionu, připadajících na jedno zařízení daného typu, je však šestý od konce ze čtrnácti krajů.

Alena Šatrová

Autor: Daniela Procházková

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.
107

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.

Hokejový turnaj začal. Na pořádek ve městě dohlížejí desítky policistů

Milovníci ptactva přivítají jaro

Lutová – U kapličky v Lutové je v sobotu sraz milovníků přírody a ptactva, kteří se v 8 hodin ráno chtějí vypravit na vycházku k rybníku Podsedek.

Ochotníci v Řečici mají premiéru hry Klíče na neděli

Kardašova Řečice – Ochotnický spolek J. K. Tyla z Kardašovy Řečice si na páteční večer připravil premiéru nově nastudovaného divadelního představení.

V nemocniční laboratoři hořelo, naštěstí jen "jako"

Jindřichův Hradec - Jindřichohradeckou nemocnici ve středu ovládli hasiči. Po 14. hodině byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár v budově oddělení lékařské mikrobiologie. Naštěstí se jednalo o cvičení.

Starosta Bělče chce prosadit školní autobusy

Táborsko – Zavedení označení školních autobusů a zastávek. To je podle starosty Stanislava Šmejkala způsob, jak chránit zdraví a životy dětí při dojíždění do škol.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies