VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřichův Hradec má novou verzi červených kontejnerů

Jindřichův Hradec – Sedmi červenými kontejnery pro sběr drobného elektroodpadu, které byly instalovány ve městě minulý týden, udělal Jindřichův Hradec další pokrok v separaci odpadů a zlepšení životního prostředí. „Jeho ochranu v našem městě považuji za jednu z podstatných priorit, a proto jsem rád, že jsme mohli využít možnost spolupráce se společností Asekol.

17.3.2011
SDÍLEJ:

Na snímku ukazuje regionální manager společnosti Asekol Pavel Peroutka, jak vkládat elektroodpad do nových červených kontejnerů. Foto: Deník/ Jana Hýbková

Instalace červených stacionárních kontejnerů rozhodně poslouží dobré věci,“ uvedl včera na tiskové konferenci starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka s tím, že ve třídění odpadu dosud město nedosahovalo v rámci kraje nejlepších výsledků.

„Uvidíme, jak se kontejnery osvědčí, jak obyvatelé podlehnou osvětě a budou se podílet na zlepšení životního prostředí,“ dodal.
Kontejnery ve spolupráci s městským úřadem rozmístila nezisková společnost Asekol, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení. Dotaci na výrobu a instalaci kontejnerů poskytl Státní fond životního prostředí.

Cílem je ulehčit občanům třídění elektroodpadu a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.

„Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Kvůli jejich malým rozměrům je mnohem jednodušší je vhodit do popelnice, než odnést například na sběrný dvůr. Svou roli hrají i jiné aspekty, je například prokázáno, že lidé třídí tím spíše, čím blíže mají sběrné místo. U drobných elektrozařízení to platí dvojnásob,“ uvedl regionální manažer společnosti Asekol Pavel Peroutka.

V praxi to pro město bude také znamenat, že vlastně separací ušetří. Jedna tuna komunálního odpadu, kde by drobný elektroodpad jinak skončil, vyvezená na skládku, vyjde město asi na dva tisíce korun. Loni například jihočeský Písek vytřídil do červených kontejnerů osm tun elektroodpadu.
Z drobných elektrozařízení se podle Peroutky stejně jako z velkých dá získat značné množství užitečných látek, které se po recyklaci používají při výrobě nové elektroniky.

Zpracování rovněž zajistí, aby byly šetrně k životnímu prostředí zlikvidovány toxické látky jako kadmium, olovo či rtuť.
V Jindřichově Hradci byly umístěny nejnovější verze kontejnerů s otočným bubnem zamezující případným krádežím a speciálním boxem na baterie. Kromě nich mají obyvatelé města možnost vysloužilé spotřebiče odnášet do sběrného dvora či velkoobjemových kontejnerů na Fedrpuši, dále do šestnácti prodejen a opraven elektra a tři nádoby na drobné elektrospotřebiče jsou umístěné ve dvou základních školách v rámci edukačního programu Recyklohraní. Ve městě je tedy celkem k dispozici 28 sběrných míst na elektroodpad.

Jak potvrdil Pavel Peroutka, nyní vede společnost Asekol jednání o umístění červených kontejnerů také v Třeboni.

Autor: Jana Hýbková

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení