Instalace červených stacionárních kontejnerů rozhodně poslouží dobré věci,“ uvedl včera na tiskové konferenci starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka s tím, že ve třídění odpadu dosud město nedosahovalo v rámci kraje nejlepších výsledků.

„Uvidíme, jak se kontejnery osvědčí, jak obyvatelé podlehnou osvětě a budou se podílet na zlepšení životního prostředí,“ dodal.
Kontejnery ve spolupráci s městským úřadem rozmístila nezisková společnost Asekol, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení. Dotaci na výrobu a instalaci kontejnerů poskytl Státní fond životního prostředí.

Cílem je ulehčit občanům třídění elektroodpadu a zároveň zvýšit objem sběru menších spotřebičů. Právě ty totiž nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou.

„Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Kvůli jejich malým rozměrům je mnohem jednodušší je vhodit do popelnice, než odnést například na sběrný dvůr. Svou roli hrají i jiné aspekty, je například prokázáno, že lidé třídí tím spíše, čím blíže mají sběrné místo. U drobných elektrozařízení to platí dvojnásob,“ uvedl regionální manažer společnosti Asekol Pavel Peroutka.

V praxi to pro město bude také znamenat, že vlastně separací ušetří. Jedna tuna komunálního odpadu, kde by drobný elektroodpad jinak skončil, vyvezená na skládku, vyjde město asi na dva tisíce korun. Loni například jihočeský Písek vytřídil do červených kontejnerů osm tun elektroodpadu.
Z drobných elektrozařízení se podle Peroutky stejně jako z velkých dá získat značné množství užitečných látek, které se po recyklaci používají při výrobě nové elektroniky.

Zpracování rovněž zajistí, aby byly šetrně k životnímu prostředí zlikvidovány toxické látky jako kadmium, olovo či rtuť.
V Jindřichově Hradci byly umístěny nejnovější verze kontejnerů s otočným bubnem zamezující případným krádežím a speciálním boxem na baterie. Kromě nich mají obyvatelé města možnost vysloužilé spotřebiče odnášet do sběrného dvora či velkoobjemových kontejnerů na Fedrpuši, dále do šestnácti prodejen a opraven elektra a tři nádoby na drobné elektrospotřebiče jsou umístěné ve dvou základních školách v rámci edukačního programu Recyklohraní. Ve městě je tedy celkem k dispozici 28 sběrných míst na elektroodpad.

Jak potvrdil Pavel Peroutka, nyní vede společnost Asekol jednání o umístění červených kontejnerů také v Třeboni.