Společnosti se o absolventy doslova perou, především ve stavebnictví a strojírenství. Někde lákají učně do firmy už při studiu.

„Nedávno jsme předělávali bytové jádro a musím říct, že podruhé bych to nechtěla absolvovat. Objednali jsme si obkladače. Ten ale ve stanovený čas vůbec nepřišel a na naše telefonáty nereagoval. Najít za něj náhradu bylo opravdu nad lidské síly,“ podělila se o svou zkušenost třicetiletá Jitka Hádková z Českých Budějovic.

Přestože učňovských oborů nabízí školy na jihu Čech nepřeberné množství, žáci se do učení příliš nehrnou. Na tom, že učňovské školství je dnes bída, se shodují ředitelé většiny učilišť. „Střední školy přijímají studenty bez přijímacích zkoušek, a tak je vidina maturity lákavá,“ míní zastupující ředitel Středního odborného učiliště a služeb v Dačicích Vladislav Říha.

Na tuto školu se vloni stejně jako letos přihlásili jen čtyři zájemci o obor zedník. V celém Jihočeském kraji registrují školy 83 přihlášek na tento obor. Přitom současný stavební boom by zedníky bez problémů uživil. Na školách se dokonce po absolventech firmy shánějí.

„Je to problém. Chybí nejen zedníci, pokrývači, ale i klempíři. Kvalitních lidí je všeobecně málo,“ míní výrobně– technický ředitel firmy Stavcent v Jindřichově Hradci Karel Hron.

Naopak dobrá situace je, zdá se, v oboru prodavač. Alespoň tak vypadá situace na Jindřichohradecku. Spotřební družstvo Jednota Jindřichův Hradec, které zaměstnává na svých prodejnách kolem 280 prodavačů a prodavaček, si na nedostatek personálu nestěžuje.

„V období, kdy začínaly supermarkety, tu určitý odliv pracovních sil byl, teď už je však situace stabilizovaná. Horší je však najít schopné pracovníky,“ míní personalistka Jednoty Jindřichův Hradec Marie Hřavová.

Velký zájem je i o absolventy strojírenských oborů či o opraváře zemědělských strojů. „Samozřejmě bychom si představovali lepší situaci, ale strojírenské obory, byť menší skupiny, otevřeme. Navíc máme jistotu, že tito absolventi najdou uplatnění,“ informovala ředitelka Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Milevsku Dagmar Švárová.
Škola už totiž téměř deset let spolupracuje s místní firmou ZVVZ Milevsko, která dodává vzduchotechniku.

„Pro školu zajišťujeme praxi a ti, kteří chtějí, potom u nás mohou nastoupit. Zájem o ně samozřejmě máme, protože to jsou už prověření pracovníci,“ vysvětlil personální ředitel firmy David Sváček.
Další možností, jak do firmy podle Sváčka přilákat kvalitní a perspektivní zaměstnance, jsou i stipendia, která dostávají ti nejlepší.
Podobnou praxi by si představovali i ředitelé středních odborných škol a učilišť.

počty studentů v letošním školním roce

Studenti denního studia na všech středních školách a učilištích
v Jihočeském kraji (všechny ročníky):
34 304
Studenti SOŠ, SOU, OU: 25 101
Studenti gymnázií: 8983
Studenti konzervatoří: 167
Studenti praktických škol: 53

Pozn.: počty učňů se samostatně nesledují

Zdroj: Krajský úřad JČK