VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamery mají městům hlavně sloužit k potírání trestné činnosti a vandalismu

Jindřichohradecko - Kamerové systémy se v poslední době prosazují i v menších místech. Vedle Jindřichova Hradce a Třeboně jsou pod dozorem magických ok například i některé lokality v Českých Velenicích, ale i ve Studené.

29.2.2008
SDÍLEJ:

Kamery zachytí děj na ulici. Foto: Ilustrační foto: Deník

V Dačicích přenosnou kameru strážníci používají v zákazu vjezdu i obchodě

První kameru na Jindřichohradecku měli strážníci v Dačicích a používají ji dosud. „Je přenosná, takže ji můžeme využívat na různých místech. Monitorujeme tak například kontejnerová stání, aby zde nevznikaly černé skládky, také jsme ji třeba umístili v ulici se zákazem vjezdu anebo nám sloužila v obchodě, kde se objevili zloději,“ popisuje vrchní strážník dačické městské policie Stanislav Zelenka.
V Jindřichově Hradci, Třeboni či Českých Velenicích jsou kamery napojené na pracoviště městské policie, kde monitory prakticky stále někdo sleduje.
Například v Třeboni operátoři městského kamerového systému podle zprávy o činnosti městské policie vloni zachytili na 619 událostí, nejčastěji se jednalo o přestupky, a to zejména proti veřejnému pořádku, proti majetku a podobně. Také zjistili jedenáct trestných činů, 29 případů opilství, ale také třináct nejrůznějších úrazů a zdravotních problémů občanů.

Zatímco Jindřichův Hradec či Třeboň využily na realizaci kamerového systému podpory z programu Partnerství ministerstva financí, v dalších místech kamery většinou financovala města a obce ze svého.

Třeba v Nové Bystřici, kde rovněž uvažují o statických kamerách, podle starosty Jiřího Zimoly se žádostí o dotaci s přihlédnutím k relativně dobré situaci v oblasti kriminality neuspěli. Přesto v záměru chtějí pokračovat.

Ve Studené slouží na podporu bezpečnosti šest statických kamer, které hlídají jednak část náměstí a dále křižovatku u autobusového nádraží.
„Kamery nikdo nesleduje. Jsou nastavené tak, že začínají nahrávat v okamžiku, kdy zaregistrují nějaký pohyb. A po týdnu se záznam automaticky smazává,“ vysvětluje starosta Studené Josef Rod s tím, že k záznamům je možné se dostat pouze přes správce internetové sítě a heslo.

Počty kamer

Jindřichův Hradec: 7
Třeboň: 8
Dačice: 1
České Velenice: 4
Studená: 6

Systém je podle jeho slov napojený přes městskou internetovou síť i na místní policejní oddělení, kterému obec zapůjčila i počítačové vybavení, abypolicisté v případě nějaké události mohli záznam využít. „Třeba teď řešíme nepořádek před obecním úřadem, který zde udělal opilec. Nebo před nedávnem na přechodu bylo sraženo dítě a záznam pomohl ke zjištění okolností nehody. Kamery určitě nejsou všelék, ale pomáhají vytěsnit některé nešvary z centra,“ dodal starosta. Řada lidí kamery v ulicích již ani nevnímá. Byť magická oka mají i odpůrce, mnohdy lidé ani netuší, že jsou pod dozorem i v některých obchodech, čerpacích stanicích či bankách. „Kamerový systém jsem v Jindřichově Hradci nijak nepostřehl. Občas si všimnu pár odstavců v Jindřichohradeckém deníku, že díky němu chytnou nějakého výtržníka. Myslím si, že je to dobrá věc,“ říká na adresu kamer Jan Rohlíček z Jindřichova Hradce.

Podle pracovnice okresního policejního ředitelství Hany Millerové policie do záznamů kamer může nahlédnout na vyžádání: „Žádné kamery ale neobsluhujeme. Pochopitelně videozáznam nám pomáhá při usvědčování pachatelů a podobně.“

Autor: Lenka Novotná

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Studenti z hradeckých škol se zapojili do projektu Tvůj hlas může rozhodnout.

Studenti diskutovali o volbách

Hradecká házenkářka Kristýna Hanzalová přispěla k výhře nad béčkem Kobylis osmi góly.

Hradecké házenkářky se na výhru hodně nadřely

DOTYK.CZ

Chystá se bič na soukromé lékaře

Soukromých ambulancí je jako hub po dešti. Zbytečně prodražují výdaje pojišťoven, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Očaři, plicaři nebo ortopedové totiž často pracují „dvoukolejně" – kromě soukromé ambulance mají i úvazek v nemocnici. Podle vedení resortu si odtud „vyzobávají" nejlukrativnější pacienty. To zarazíme, plánuje poradce ministra Roman Prymula.

Prostitutka v autě klienta okradla

Českovelenicko - Kněžka lásky, která 26.ledna odkradla svého klienta, míří k soudu.  

Včelničtí hokejisté statečně vzdorovali pojišťovně

Jindřichohradecko - Napínavý až do konce byl zápas okresního přeboru hokejistů, v němž se střetla jindřichohradecká ČPP s N. Včelnicí.

Kam za zábavou

Jindřichohradecko - Nevíte, kam si dnes vyrazit za zábavou? Přinášíme vám několik úterních tipů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies