VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamery mají městům hlavně sloužit k potírání trestné činnosti a vandalismu

Jindřichohradecko - Kamerové systémy se v poslední době prosazují i v menších místech. Vedle Jindřichova Hradce a Třeboně jsou pod dozorem magických ok například i některé lokality v Českých Velenicích, ale i ve Studené.

29.2.2008
SDÍLEJ:

Kamery zachytí děj na ulici. Foto: Ilustrační foto: Deník

V Dačicích přenosnou kameru strážníci používají v zákazu vjezdu i obchodě

První kameru na Jindřichohradecku měli strážníci v Dačicích a používají ji dosud. „Je přenosná, takže ji můžeme využívat na různých místech. Monitorujeme tak například kontejnerová stání, aby zde nevznikaly černé skládky, také jsme ji třeba umístili v ulici se zákazem vjezdu anebo nám sloužila v obchodě, kde se objevili zloději,“ popisuje vrchní strážník dačické městské policie Stanislav Zelenka.
V Jindřichově Hradci, Třeboni či Českých Velenicích jsou kamery napojené na pracoviště městské policie, kde monitory prakticky stále někdo sleduje.
Například v Třeboni operátoři městského kamerového systému podle zprávy o činnosti městské policie vloni zachytili na 619 událostí, nejčastěji se jednalo o přestupky, a to zejména proti veřejnému pořádku, proti majetku a podobně. Také zjistili jedenáct trestných činů, 29 případů opilství, ale také třináct nejrůznějších úrazů a zdravotních problémů občanů.

Zatímco Jindřichův Hradec či Třeboň využily na realizaci kamerového systému podpory z programu Partnerství ministerstva financí, v dalších místech kamery většinou financovala města a obce ze svého.

Třeba v Nové Bystřici, kde rovněž uvažují o statických kamerách, podle starosty Jiřího Zimoly se žádostí o dotaci s přihlédnutím k relativně dobré situaci v oblasti kriminality neuspěli. Přesto v záměru chtějí pokračovat.

Ve Studené slouží na podporu bezpečnosti šest statických kamer, které hlídají jednak část náměstí a dále křižovatku u autobusového nádraží.
„Kamery nikdo nesleduje. Jsou nastavené tak, že začínají nahrávat v okamžiku, kdy zaregistrují nějaký pohyb. A po týdnu se záznam automaticky smazává,“ vysvětluje starosta Studené Josef Rod s tím, že k záznamům je možné se dostat pouze přes správce internetové sítě a heslo.

Počty kamer

Jindřichův Hradec: 7
Třeboň: 8
Dačice: 1
České Velenice: 4
Studená: 6

Systém je podle jeho slov napojený přes městskou internetovou síť i na místní policejní oddělení, kterému obec zapůjčila i počítačové vybavení, abypolicisté v případě nějaké události mohli záznam využít. „Třeba teď řešíme nepořádek před obecním úřadem, který zde udělal opilec. Nebo před nedávnem na přechodu bylo sraženo dítě a záznam pomohl ke zjištění okolností nehody. Kamery určitě nejsou všelék, ale pomáhají vytěsnit některé nešvary z centra,“ dodal starosta. Řada lidí kamery v ulicích již ani nevnímá. Byť magická oka mají i odpůrce, mnohdy lidé ani netuší, že jsou pod dozorem i v některých obchodech, čerpacích stanicích či bankách. „Kamerový systém jsem v Jindřichově Hradci nijak nepostřehl. Občas si všimnu pár odstavců v Jindřichohradeckém deníku, že díky němu chytnou nějakého výtržníka. Myslím si, že je to dobrá věc,“ říká na adresu kamer Jan Rohlíček z Jindřichova Hradce.

Podle pracovnice okresního policejního ředitelství Hany Millerové policie do záznamů kamer může nahlédnout na vyžádání: „Žádné kamery ale neobsluhujeme. Pochopitelně videozáznam nám pomáhá při usvědčování pachatelů a podobně.“

Autor: Lenka Novotná

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nemocnice brojí proti kouření, hospody se loučí s cigaretou

Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček v úterý navštíví Jindřichův Hradec.

Hradec navštíví prezidentský kandidát Michal Horáček

Nejradši jsem měl Otavu, říká vorař Václav Husa

Jindřichův Hradec - Nový exponát je od letošní, právě zahájené sezony, k vidění v zámeckém mlýně v Jindřichově Hradci, kde najdete expozici lesnictví a rybníkářství.

Další žluté autobusy od června míří do jižních Čech

Strakonice - Nové autobusové spojení z Prahy do Pasova odstartuje v pondělí 12. června.

Třeboňský klášter slaví 650 let

Třeboň - V letošním roce slaví bývalý augustiniánský klášter v Třeboni 650 let od svého založení.

Muž při opravě potrubí zkolaboval

Horní Žďár – Profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec v neděli v poledne vyrazili do Horního Žďáru k záchraně osoby z vody.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies