V pátek čekala Valerii Raymond prohlídka zámku v Dačicích, města Slavonice a Landštejna, kde kanadské velvyslankyni předají starostové okolních obcí symbolický klíč od České Kanady. Velvyslanci Kanady navštěvují region České Kanady na základě pozvání občanského sdružení Agentura Česká Kanada.

Rozvoj vztahů

„Česká Kanada má rozlohu 300 kilometrů čtverečních. Je územím, jehož hranice, prostor a potenciál si málokdo dovede představit. Abychom zvýšili potenciál České Kanady, vymysleli jsme si příběh,“ uvedl na čtvrteční přednášce předseda občanského sdružení Agentura Česká Kanada Ladislav Mátl. Základem příběhu a myšlenky je například také fakt, že Česká Kanada leží na 49. rovnoběžce stejně jako Kanada. Členové agentury si přejí hlavně další rozvoj a budování vztahů z Kanadou na úrovni akademické, společenské, obchodní, kulturní a další.

Program pro mladé

Valerie Raymond na přednášce dále vyprávěla o Kanadě jako takové a představila program Zažijte Kanadu. Jedná se projekt pro mladé lidi ve věku od 18 do 35 let. Ti, kteří se do programu přihlásí, získají otevřené pracovní povolení do Kanady na 12 měsíců. Práci si sice budou muset sehnat sami, ale ta se v Kanadě podle velvyslankyně vždy nějaká najde. Zájemci o zapojení do programu Zažijte Kanadu zaplatí jako vstupní poplatek 110 euro, ve kterém je zahrnuto vízum a pracovní povolení.
Studenti jindřichohradecké fakulty managementu, kteří byli přítomní na čtvrteční přednášce, už první kanadské zkušenosti mají.

„Byla jsem v Kanadě, když jsem chodila na střední školu. Jednalo se výměnný pobyt na deset měsíců. Velmi se mi tam líbilo, jako země mě okouzlila. Vážně uvažuji, že se do programu přihlásím. Jela bych spíše na studijní pobyt,“ komentovala studentka fakulty Štěpánka Cimlová. Program Zažijte Kanadu lze najít také na internetovém portále facebook, kde mohou klást lidé případné dotazy. Jednou z častých otázek je, zda jde v jeho rámci pobyt v Kanadě prodloužit. Program však slouží pouze ke krátkodobému pobytu do 12 měsíců, ne jako předstupeň k pobytu trvalému.