VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaple svatého Rocha se stala místem koncertů

Dačice – V tomto roce byla završena několikaletá práce na obnovení hřbitovní kaple svatého Rocha na starém hřbitově v Dačicích. 

9.11.2013
SDÍLEJ:

PÍSNIČKY PRO DUŠIČKY byl premiérový koncert v nově opravené kapli svatého Rocha na starém hřbitově v Dačicích. Foto: Richard Šeda

Záměr obnovit tuto významnou památku byl projednán státní památkovou péčí v Dačicích s vlastníkem již v roce 2010, kdy byl zadán, a v roce 2011 vyhotoven stavebně historický průzkum, který byl podkladem pro další postup.

Počátky stavebního vývoje kaple jsou spojovány s morovou ranou z roku 1680. Poprvé je kaple zmíněna v přílohách vizitačního protokolu dačického děkanátu z léta roku 1778. V zápise s datem 17. července 1778 je kaple popsána jako stavba obklopená hřbitovem s malou zvoničkou se dvěma zvony v dobrém stavebním stavu. Navíc je zde uvedeno, že byla postavena roku 1717 z odkazu faráře Jana Hrdličky a téhož roku benedikována farářem Martinem Žourkem. Kaple je zasvěcena svatému Šebestiánovi, svatému Rochovi a svaté Rozálii.

Stavitel kaple však zůstává, při současném poznání barokní architektury na pomezí Čechy a Moravy, neznámý.
K první známé opravě kaple došlo v roce 1858. Tehdy byla šindelová krytina střechy nahrazena pálenou krytinou a na zvonici byla šindelová krytina obnovena a natřena červenou barvou. V tomtéž roce byly obnoveny i fasády. Další známé opravy se uskutečnily v letech 1875 až 1899.

Tehdejší provedené práce nezasáhly do původní dispozice a v původním stavu se zachoval i krov a nově objevená cihelná podlaha. Renovace oltáře proběhla v roce 1936, byly osazeny vitráže v oknech závěru s postavami Josefa s Ježíškem a sv. Julie a zřejmě i zvýšena podlaha, kdy na původní cihelnou dlažbu byla osazena dlažba šatovka doplněná novými cihlami.

Dílčí oprava střechy se uskutečnila v roce 1969 a v polovině 90. let byly opraveny fasády. Před třemi lety proběhla oprava venkovního schodiště a tarasu na východní straně kaple.

Interiér kaple je vybaven oltářem a plastikami svaté Apoleny a svaté Barbory od neznámých autorů. Podle dochovaných spisů k tomu došlo po roce 1804. Kaple byla původně vybavena dřevěnou kruchtou a vydlážděná cihelnou dlažbou. Tato původní cihelná dlažba byla při současné rekonstrukci objevena pod podlahou z 1. poloviny 20. století. Historická dlažba (přibližně z roku 1720) byla vyzdvižena, byl proveden archeologický výzkum a po provedených úpravách podlahy (odvlhčení a odvodnění) byla vrácena na původní místo.
Současná obnova kaple probíhala ve dvou etapách a vloni spočívala v opravě krovu, krovu zvonice a v novém pokrytí střechy a zvonice včetně osazení nových klempířských prvků. A v roce letošním bylo provedeno odvodnění a odvlhčení podlah a obvodových zdí, byla provedena výmalba interiéru, zrekonstruována historická cihelná podlaha, očištěn oltář a byly provedeny natěračské práce.

Opravená kaple svatého Rocha v Dačicích.

Donátorem veškerých oprav provedených v letech 2012 – 2013 bylo Ministerstvo kultury ČR, Město Dačice a Římskokatolická farnost Dačice.

Po dokončení celkové obnovy kaple se tento historický objekt nachází v dobré kondici a bude sloužit veřejnosti jako komorní hudební sál, obřadní síň a také k církevním obřadům.

Hudební premiéra se odehrála na dušičky, kdy v obnovených prostorách zazněl barokní Requiem V. K. H. Rovenského.

Kaple svatého Rocha na starém hřbitově v Dačicích se opravovala v rámci Programu regenerace městské památkové zóny. Jednalo se o sdruženou investici:
ministerstvo kultury:  81 tisíc Kč
město Dačice: 33 tisíc Kč
dačická farnost: 49 tisíc Kč

Pavel Urban, odbor kultury a cestovního ruchu, Dačice

Autor: Redakce

9.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení