VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardašovou Řečicí opět zní klapot mlýnského kola

Kardašova Řečice – Rodný dům obrozeneckého básníka, kněze a buditele Boleslava Jablonského opět doprovází klapot mlýnského kola.

8.7.2011
SDÍLEJ:

Nově instalované mlýnské kolo na Adámkově mlýnu je přichystané vyrábět i elektřinu.Foto: Jindřich Seidl

Díky proběhlé instalaci druhé bytelnější repliky by mělo kolo zdobit dnešní „Adámkův mlýn“ řadu dalších let.

„Historie každého mlýna je velmi zajímavá. A když Kardašova Řečice v roce 1992 získala opět svá městská práva, dostalo se kola i mlýnu. Starosta města Petr Nekut mě tehdy oslovil s prosbou, zdali by se nedala zhotovit replika mlýnského kola na rodném domě Boleslava Jablonského.

Společně s Otou Tyslbretem jsme bez rozpaků souhlasili, aniž bychom dopředu věděli, do čeho půjdeme. Později jsme si uvědomili, že úkol bude nelehký, ale závazek byl silnější. Pustili jsme se do sbírání zkušeností o mlynářských technologiích, navštívili vhodné mlýny a začali s prvními nákresy,“ konstatoval na vysvětlenou duchovní otec řečické zajímavosti Ivo Kozel.

Na první repliku bylo použito dubové dřevo z Cikarského polesí, které precizně opracovala řečická dřevařská firma. Díky nákresům a osvojení technologií začali Ivo Kozel, Ota Tyslbret a Zdeněk Štědrý posazovat části mlýnského kola dohromady.

Původní představou bylo, že by kolo mohlo vyrábět i elektřinu. Avšak z využití nakonec sešlo a napodobenina po zasazení do náhonu sloužila bez užitku jen pro okrasu a odiv kolemjdoucích. Um zhotovitelů se nakonec ukázal s odstupem času. Řečické kolo se otáčelo neuvěřitelných osmnáct let, a jak sám konstruktér zdůrazňuje, obdobná kola mají životnost pouze osm až dvanáct let.

„Opět mě oslovil starosta města s žádostí o opravu. Ovšem kvůli pokročilé destrukci materiálu již správka nebyla možná a kolo se muselo demontovat. Město přesto chtělo tradici mlýnského kola zachovat a požádalo mě o další zhotovení. Bohužel z kolegů jsem zůstal jediný, takže pomoci jsem mohl novým nákresem.

Zvolen byl trvanlivější materiál a dřevo bylo nahrazeno železem. Detaily byly opět zhotoveny z dubového dřeva a navozují přírodnější pohled na kolo. Na zhotovení lopatek, dvorečků a obvodu byl použit padlý dub z řečického Háječku. Zhotovení se nakonec ujala zdejší kovovýrobní firma a samotná instalace proběhla na podzim roku 2010. Kvůli zdržené impregnaci dřeva se kolo ale roztočilo až v půli jara letošního roku,“ upozornil Ivo Kozel a závěrem dodal:
„Řečické kolo je oblastní raritou a láká mnoho návštěvníků. Nasnadě je i myšlenka muzea, které by představilo celé zázemí mlýnu. Rozhodně by to bylo ale další obohacení města.“

Jindřich Seidl

8.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení