VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Macků: Rád bych, aby byli Dačičáci opravdu hrdí na své město

Dačice – V čele dačické radnice po několikaleté pauze opět stojí zástupce křesťanských demokratů a dosavadní tajemník městského úřadu Karel Macků.

21.1.2015
SDÍLEJ:

Karel Macků.Foto: red

V rozhovoru přiznává, že jeho zkušenosti s vedením úřadu mohou být výhodou. Jako tajemník ale mohl k rozhodování o osudu města přispět jen názorem.

Pracoval jste 16 let jako tajemník dačického městského úřadu. Co vás vedlo k tomu kandidovat do zastupitelstva a poté usilovat o křeslo starosty?
Za své praxe tajemníka na Městském úřadě v Dačicích jsem zažil celkem čtyři starosty a důkladně jsem poznal činnost městského úřadu, v čele kterého jsem měl tu čest šestnáct let stát. V minulém roce jsem se rozhodl, že se pokusím dál pracovat pro město jako starosta nebo místostarosta a tak jsem se, i když mne mnozí zrazovali s tím, že jdu z jistoty do nejistoty, rozhodl kandidovat v komunálních volbách. Myslel jsem si a stále si ještě myslím, že mohu být svými znalostmi a zkušenostmi Dačicím prospěšný. Funkce starosty mi umožňuje přímo ovlivňovat chod a rozvoj města, což je pro mne velmi zajímavé a je to pro mne velká výzva.

Tajemník úřadu ví prakticky všechno o chodu města. Jaký je podle vás rozdíl mezí prací tajemníka a starosty. Využíváte ve své nové funkci zkušenosti s vedením úřadu a co je pro vás ve funkci starosty nejsložitější?
Jako tajemník jsem se ve své práci soustředil především na chod městského úřadu, a to co se dělo za jeho zdmi, jsem spíše sledoval jako ten, kdo může přispět svým názorem. Mé zkušenosti s vedením úřadu jsou na jedné straně výhodou, protože vím, jak věci fungují a vím i jakým způsobem zajistit, aby se město dál rozvíjelo. Na druhou stranu mají možná ti, kteří přicházejí z oblasti mimo veřejnou správu, výhodu klidnějšího spaní, protože si alespoň zpočátku plně neuvědomují, jaká rizika s sebou nese práce ve veřejném sektoru.

V novém zastupitelstvu se objevila i nová strana ANO 2011 a vstoupila s vámi do koalice. Jak spolupráce v rámci celé koalice funguje?
Po ne zcela jednoduchém předvolebním vyjednávání mohu dnes konstatovat, že koalice, která po volbách vznikla, je funkční a že dokážeme věcně diskutovat. I když se ne vždy zcela shodneme, dokážeme najít kompromisní řešení. S místostarostou jsme se zatím vždy dokázali domluvit, přičemž klademe důraz na vzájemnou informovanost.

Máte před sebou čtyři roky „starostování", jaké máte plány, co byste rád zrealizoval a jakým směrem by se podle vás město Dačice mělo ubírat?
Chci, aby se město i nadále rozvíjelo, protože jsem přesvědčený, že směr, který je nastolen, je ten správný. Je důležité, aby Dačičtí měli práci, měli kde bydlet a měli jak smysluplně trávit svůj volný čas. To vše umožňuje lidem žít spokojený život a zakládat na takovém místě rodiny. Rád bych, aby byli Dačičáci hrdí na své město, aby tady rádi žili a případně se sem vždy rádi vraceli. Věřím, že se nám to může podařit, pokud naplníme náš volební program a společnou koaliční dohodu.

Pokud budu konkrétní, tak budujeme infrastrukturu pro výstavbu rodinných domů, připravujeme rekonstrukci mateřské školy, která zajistí navýšení počtu míst pro dačické děti, budeme zateplovat dům s pečovatelskou službou, připravujeme projekty na výstavbu cyklostezek a připravujeme rekonstrukce komunikací v místních částech. Takto bych mohl pokračovat dál.

Většinou, když přijde někam nové vedení, tak se musí vypořádávat i s pomyslnými kostlivci ve skříni. Jaké jsou podle vás stále nedořešené záležitosti, které zřejmě čekají na vás a nemusejí to být jen „kostlivci"?
Jako všude, tak i v Dačicích jsou záležitosti, které překračují volební období a zůstávají k řešení pro nové vedení. V Dačicích probíhají investice, které nezačaly za předchozího starosty, ale už za jeho předchůdců. Takovou investicí je například výstavba infrastruktury v lokalitě Za Školou. I proto je nutná určitá kontinuita. „Kostlivec" ve skříni hrozí vždy, například při čerpání dotací nikdy nevíte, po kolika letech přijde kontrola, která vám vytkne něco, co předchozí kontroly odsouhlasily.

Můžete na závěr říct, jaké přednosti má město Dačice a naopak jaké nevýhody?
Dačice jsou město, kde žijí šikovní lidé a kde nejsme zvyklí nečinně čekat, až nám někdo pomůže. I díky tomu se dá říci, že Dačice jsou průmyslovým centrem Jindřichohradecka. Dačice jsou město s bohatým spolkovým životem nejenom v oblasti kultury a sportu, jsou městem s velmi dobrými podmínkami pro život, jsou městem, kde to žije.

Dačice leží na okraji Jihočeského kraje, což znamená, že je od nás všude daleko, na druhou stranu, jak s určitou nadsázkou tvrdím, ležíme uprostřed všeho. Od nás je to stejně daleko do Prahy jako do Vídně, stejně daleko do Brna jako do Českých Budějovic. A tak naše nevýhody jsou vlastně i našimi výhodami.

Autor: Lenka Novotná

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Třeboňsko je rájem cyklistů. Rovinatá krajina láká všechny generace a řada cyklotrast je i méně náročná. Velice oblíbená je například naučná cyklostezka Okolo Světa.

Pláštěnku, dalekohled a repelent s sebou, radí průvodkyně

V roce 2013 navštívil třeboňský archiv tajemník pro vědu a techniku státu Minas Gerais v Brazílii Narcio Rodrigues, aby pátral po předcích někdejšího brazilského prezidenta.

Co spojuje Třeboň s Brazílií?

Fotbalisté Lomnice byli na turnaji nejlepší

Lomnice nad Lužnicí - Čtveřice týmů vesměs z jihočeské fotbalové I. B třídy si to rozdala v tradičním letním turnaji.

Špičky jazzu míří na Jindřichohradecko

Jindřichův Hradec - Milovnící tradičního jazzu si o posledním červencovém víkendu rozhodně přijdou na své.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Felicia jako životní styl, kemp Karvánky rozzářil lesk legendárních vozů

Soběslav – Láska na celý život. Nadšení. Životní styl. Majitelé felicií i škodovek 450 tentokrát rozbili v sobotu svůj hlavní stan v kempu Karvánky u Soběslavi, odkud se vydali na svou další spanilou jízdu. A znovu to byla velkolepá podívaná!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení