VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde najdete nejlepší místo pro život v Česku?

Praha, Jihočeský kraj - V Českých Budějovicích by chtěl žít každý," praví se o metropoli Jihočeského kraje ve hře Záskok od českého génia Járy Cimrmana. 

2.12.2016
SDÍLEJ:

Jak se žije v jednotlivých krajích.Foto: Deník

Ne všichni s tím ale, stejně jako herec Karel Infeld Prácheňský v podání Jana Svěráka, souhlasí. Přesto patří Jihočeský kraj mezi ty nejpřívětivější pro život. Aspoň to vyplývá z výzkumu, který pro projekt Místo pro život zpracovala agentura Datank.

Před Jihočeským se umístily už jen tři kraje, přičemž v celkovém hodnocení skončila první Praha. „Praha uspokojí všechny. Od studentů vysokých škol až po milovníky kultury a společenského života. Práce se shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi," přiblížil některá kritéria zástupce projektu Jakub Splavec, proč letos Praha svoje prvenství obhájila.

Odborníci srovnávají život v krajích od roku 2011 a tehdy se jako nejlepším místem pro život ukázal Plzeňský kraj. Ten si triumf zopakoval ještě v roce 2014. Letos se umístil na třetí příčce především kvůli kvalitním pracovním podmínkám a volnočasovým aktivitám. „Co se týče sportovních aktivit, je na tom Plzeňsko vůbec nejlépe v celé republice," upřesnil Splavec.

Výzkum sleduje 54 kritérií, jako jsou například životní prostředí, mimochodem to je vůbec nejhorší v Praze, zdravotnictví a sociální péče, vzdělávání, pracovní podmínky a neposlední řadě i bezpečnost. V té si Praha vede také nejhůře.

Bezpečnost je naopak devízou Pardubického kraje, který se postaral o letošní překvapení a skončil na druhém místě. Přitom před rokem se potácel na deváté příčce. „Pardubicko je jedním z nejbezpečnějších krajů České republiky. Pochlubit se může bezpečnými silnicemi, nejnižší kriminalitou a místní policii se daří velmi efektivně objasňovat trestnou činnost," doplnil Splavec.

Na opačném konci žebříčku pak skončil Moravskoslezský kraj, který se oproti roku 2015 propadl o dvě příčky.

Jak se žije v jednotlivých krajích. 

Jižní Čechy nabízejí skvělé životní prostředí, ale horší silniční síť

Jižní ČechyAbsolutní prvenství v rozloze vodních ploch nebo lesů a na druhou stranu horší dopravní infrastruktura anebo platy pod celorepublikovým průměrem. To vypovídá o jižních Čechách srovnání v rámci projektu Místo pro život. Hodnotí řadu ukazatelů od bezpečnosti na silnicích až po volnočasové aktivity.

Hlavním kladem jižních Čech je to, za čím sem míří každý rok mnoho turistů – krásná příroda, čistý vzduch a početné a oblíbené kulturní akce. Například lesních pozemků mají jižní Čechy přibližně o pětinu víc než kraje na druhém a třetím místě – Středočeský a Plzeňský. Nedostižné pak jsou jižní Čechy ve vodních plochách, druhý Středočeský kraj jich nemá ani polovinu. Na třetím místě jsou pak jižní Čechy v rozloze orné půdy, mají jí zhruba o 15 % méně než vítězný Jihomoravský kraj.

Z přírodních podmínek a také historické absence velké koncentrace těžkého průmyslu pak vyplývá i příznivá bilance emisí v kraji. V tuhých emisích dopadly jižní Čechy nejlépe ze všech krajů. Na čtvereční kilometr připadá 5,3 tuny pevných emisí, zhruba polovina celorepublikového průměru, zatímco třeba v Praze je to 37,30 tuny na čtvereční kilometr.

Velkým plusem jižních Čech jsou také kulturní akce. Jejich průměrná návštěvnost výrazně převyšuje průměr celorepublikový. Na jihočeskou kulturní akci přijde 1254,1 zájemce, přičemž celorepublikový průměr činí 960,1 návštěvníka, počítají se sem hlavně velké akce a festivaly, neoficiální kulturní akce zase nejsou do celkového přehledu zahrnuty.

A za klad je možné považovat i nízkou nezaměstnanost. „Ke konci letošního října bylo v Jihočeském kraji evidováno 17 265 uchazečů o zaměstnání, což byl nejnižší říjnový počet od roku 2008. V září letošního roku evidoval úřad práce v Jihočeském kraji 10 152 volných pracovních míst, což bylo vůbec nejvíce v historii, od roku 1991," říká Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky úřadu práce.

Naopak mezi největší nevýhody kraje patří dopravní infrastruktura. Dokončení dálnice D3 je stále v nedohlednu, zatím z ní slouží jen přes 40 kilometrů na Táborsku. Z plánované délky je to asi třetina. V současnosti se sice staví mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi, ale úseky od Českých Budějovic na jih jsou v hodně různorodém stadiu přípravy.

Jihočeši jsou ale považováni také za velké patrioty, takže svému kraji jsou schopni řadu nedostatků odpustit. 

Jihočeský kraj v číslech

Jak si Jihočeský kraj stojí v některých základních ukazatelích ve srovnání s Českou republikou, ukazují následující čísla:
– Jihočeský kraj má na silnicích průměrně bezpečno, na 1 km silnic připadá v jižních Čechách 0,5 dopravní nehody, v ČR připadá na 1 km silnic 1,2 dopravní nehody;
- může se chlubit nízkou nezaměstnaností, podíl uchazečů o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce, k celkovému počtu uchazečů je 30,2 % / v ČR 38,1 %;
- průměrná mzda se stále drží pod celorepublikovým průměrem, v jižních Čechách činí 24 451 Kč / v ČR 25 566 Kč;
- má vyšší podíl mladých lidí (do 24 let) mezi nezaměstnanými, v jižních Čechách 15,5 %/ v ČR 14,8 %;
– kulturní akce jsou oblíbené, v jižních Čechách připadá na kulturní akci 1254,1 návštěvníka / v ČR 960,1 návštěvníka;
- dobře se zde dýchá, v jižních Čechách činí průměr emisí tuhých částic 5,3 tuny na km2/ v ČR 10,3 tuny na km2;
- síť železnic je pod průměrem, v jižních Čechách je 0,9 km železnic na 10 km2 / v ČR 1,2 km na 10 km2

Autor: Vilém Janouš, Edwin Otta

2.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parlament mládeže Jindřichův Hradec chystá prezentace, které v úterý představí zastupitelům města.

Mládežnický parlament bude jednat se zastupiteli

Ilustrační foto.

Třeboň podpoří tělesně postižené

Strmilovští vytvářejí mapu zajímavých míst

Strmilov – Boží muka, kostelíky, hřiště, ale i ubytování nebo obchody, to jsou jen některé z bodů, které najdete na nově vznikající mapě Strmilova a jeho okolí, kterou město prezentuje na svém webu.

Do města nad Vajgarem zavítá válečný letec Emil Boček

Jindřichův Hradec - Brigádní generál Emil Boček je dlouholetým přítelem členů Klubu historie letectví Jindřichův Hradec i starosty města Jindřichův Hradec Stanislava Mrvky.

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Spořivý Hradec má rezervu čtvrt miliardy

Jindřichův Hradec - Na finanční úspory města radnice v posledních letech nemusela sahat. Podle starosty by se daly využít na obří investiční akce.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies