Kočárky objevila sběratelka o železné neděli.

„Kočárky mě oslovily až v dospělosti. V 80. letech jsem je poprvé o jedné železné neděli našla na venkově vyhozené a určené k likvidaci. Velmi se podobaly těm, které jsem měla jako dítě a znala jsem je z fotografií. Odnesla jsem si je domů, a to byl první podnět k tomu, abych začala kočárky hledat, nerada používám slovo sbírat, protože kočárky spíš vyhledávám,“ vysvětlila. Miloslava Šormová měla štěstí, protože v 80. a 90. letech o kočárky ještě nikdo nestál, a proto se jí sbírka rychle rozrůstala.

„Téma mě oslovilo a sbírka tak vznikla velmi nenásilně. Zpočátku jsem měla všechny kočárky doma a přízemí domu se mi velmi rychle proměnilo ve skladiště. Postupně jsme kočárkům vytvořili místo v prostorách suterénu a v garáži. Od roku 2004 je však stále vystavuji ve dvou expozicích, ty různě doplňuji a měním ze zbývajících částí, které mám doma. Zájem o kočárky naštěstí je, stále tak dostávám nabídky na výstavy.“

Sbírka Miloslavy Šormové čítá celkem 190 kočárků a ve dvou výstavách jsou ke zhlédnutí zhruba po 70 kusech, kromě Hradce je výstava umístěna také v Blovicích.

V Jindřichově Hradci jsou vystaveny kočárky pro dospělé i takzvané loutkové kočárky, které jsou pro panenky.

„Nejstarší vystavený kočárek je z roku 1880 a nejmladší z roku 1970, takže sbírka dokumentuje takřka sto let kočárkářské produkce. Vyrobeny jsou například z vrbového proutí, španělského rákosu, dřeva, koženky nebo papíru. Zejména ve válečných obdobích, kdy byl nedostatek materiálu, se kočárky vyráběly z provázků papíru,“ popsala etnografka Muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová. V období Rakouska – Uherska byly podle jejích slov v módě kočárky tmavších barev například černé, tmavě modré nebo hnědé, aby ženám ladily k oblečení. K vidění jsou na výstavě také kočárky značky Mercedes nebo Opel.

„Značka Opel skutečně vyráběla nejdříve kočárky a pak teprve auta. K dostání byly dříve už také trojkombinace kočárků a skládací kočárky,“ dodala Zvonařová.

Do konce května je výstava otevřena každý den kromě pondělí a od začátku června po celý týden, vždy v čase od 9 do 16 hodin, s polední pauzou od 12 do 13 hodin.