„Letos je to doslova strašné, vloni tu žádní komáři nebyli a teď, když se někde zastavíme na kolech, tak jsme jimi úplně obsypaní,“ povzdychla si rekreantka Alena z Prahy.

„V samotné Třeboni komárů tolik není, ale jedná se o mokřiny, co zůstaly na záplavových územích,“ uvedl starosta Jan Váňa. V uvedených místech mají problémy s obtížnými komáry jak lidé, kteří tam bydlí, tak i turisté. Repelent či jiné prostředky bývají často po chvíli bez účinku.

Protože se jedná o místa v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, muselo vedení města požádat o výjimku, která by umožnila s komáry bojovat postřikem. „Larvy se však již vylíhly, takže už je letos zlikvidovat nemůžeme. Ale uvidíme, až nám povolení od vlády přijde písemně, zda budeme mít možnost provést postřiky proti komárům alespoň v kempech,“ řekl Váňa.

Rozdíl mezi postřiky komářích larev a samotných komárů je zásadní. Proti larvám se totiž postupuje bakteriologickým přípravkem, který ničí pouze je, ale proti komárům se chrání insekticidy, které bohužel společně s komáry hubí veškerý další hmyz. Proto se nesmí používat plošně, ale jen v konkrétní lokalitě, jako jsou například zmíněné kempy.

Účinek postřiku na dospělé komáry je však o něco nižší, než na samotné larvy. Není totiž vyloučeno, že i na ošetřená místa se vzápětí dostanou další komáři.

Jan Váňa argumentuje tím, že komár uletí až 10 kilometrů a při silném větru může překonat i vzdálenost 30 kilometrů.

„Larvy se vyvíjejí ve vodě, a pokud voda opadla a louže vyschly, bývá po problému. Pokud však bude přetrvávat počasí, jako je teď, a přišly by vydatnější srážky, nedá se další vývoj komářích larev zcela vyloučit,“ vysvětlila zooložka správy Chráněná krajinná oblast Třeboňsko Hana Chobotská.

Komáří larvy, které zůstanou v mokřinách, budou podle Váni na podzim sledovat odborníci. Ti pak připraví přehled míst, kde by bylo potřeba na jaře postřiky provést. Bude to podle něj dražší záležitost, protože se zmíněná prevence bude muset provést letecky.