Přechod na digitální vysílání není zrovna jednoduchý. Občanské sdružení Trianon Čechy společně s Národní radou osob se zdravotním postižením proto uspořádali informační kampaň právě pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Pro ty je přechod na digitální vysílání složitější. V úterý odpoledne se v městské knihovně v Jindřichově Hradci konala beseda na toto téma.

„Pro další informace máme otevřena speciální centra, dále jsou k dispozici speciální internetové stránky pro slabozraké. Také funguje služba osobní technické asistence, kdy lidé mohou zatelefonovat na konkrétní číslo a zajistit si technika, který jim set–top–box naladí přímo doma. Brožurky jsou vydávány také v Brailově písmu. Dále existují ještě DVD, kde jsou návody,“ informoval projektový manažer Občanského sdružení Trianon Čechy Jiří Mánek.

Besedu vedl manažer pro digitalizaci společnosti AB plus Richard Kolář. „Pokud lidé nechtějí satelit ani kabelovou televizi, zbývá jim jediné, a to pořídit si set–tob–box. Na Jindřichohradecku na něm naladí nyní už 11 programů, přičemž platí pouze koncesionářské poplatky,“ vysvětlil přítomným na besedě.

Problémy mohou mít obyvatelé panelových domů, kteří mají zásuvky dimenzované na 300 megaherzů, digitální signál potřebuje zásuvku na 900 megaherzů. Problémy by měl řešit majitel bytu či objektu. První věc, kterou má však uživatel podle Richarda Koláře udělat, je zkusit set–top–box zapojit. „Mohu set–tob–box zapojit také na starší televizi, když se jí nechci vzdát?“ Tak zněla nejčastější otázka přítomných.
„Ano, ale v obchodě je třeba požadovat set–top–box s takzvaným RF modulátorem, ten lze zapojit na jakoukoli televizi,“ odpověděl Richard Kolář.

Pro osoby se zdravotním postižením je v Jindřichově Hradci až do 5. července zřízeno informační centrum, které vede Miroslava Ferdanová. „Zatím jsem měla tři návštěvníky. Chtěli hlavně poradit s připojením set–top–boxu a ptali se, zda ho mohou mít připojen také na starou televizi,“ uvedla.