Některé učňovské obory jsou na úbytě, jejich žáci školu mnohdy ani nedokončí, takzvané kapesné jim proto bude vyplácené podle studijního průměru a docházky.

Zejména zájem o takzvané černé řemeslné učební obory chce zvýšit projekt Jihočeského kraje Stipendijní program pro učňovské obory. Finance z kraje poputují do Dačic a Českých Velenic.

„Do programu přišlo 14 žádostí celkem za 1,04 milionu korun, alokovány byly dva miliony. Všechny žádosti splnily pravidla a podmínky grantového programu. Školy dostanou částku, o kterou žádaly,“ uvedla pracovnice oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová.

Na stipendia se tak mohou podle ní těšit například vzorní učni ze Střední školy technické a obchodní v Dačicích. Škola na podporu svých žáků v oboru Obráběč kovů získala 28 tisíc. Odměny za dobré studijní výsledky a vzornou docházku se dočkají například také učni oboru Strojní mechanik na Střední škole České Velenice. Škola na ně získala 36 tisíc.

„Stipendia mohou dostat žáci oboru Strojní mechanik. Nesmí mít ale neomluvenou absenci a musí mít slušné studijní výsledky. V současné době zaznamenáváme bohužel vysokou absenci, takže doufáme, že nám ji vidina stipendia pomůže potlačit,“ vysvětlila ředitelka Střední školy (SŠ) České Velenice Milena Elsterová. Často se stává, že mají žáci problém kvůli docházce školu dokončit.

Projekt by měl motivovat podle ní zejména žáky ze sociálně slabších rodin. „U žáků se projekt setkal s pozitivním ohlasem a ještě budeme informovat jejich rodiče. O tom, kdo bude dostávat měsíčně stipendium 300 korun, budeme rozhodovat až po prvním čtvrtletí, i když už samozřejmě máme nějaké žáky vytipované, záleží na jejich výsledcích,“ upřesnila Milena Elsterová.

Na stipendium budou mít zatím nárok šikovní učni prvních ročníků. Projekt je zatím vyhrazený na rok. Podle Mileny Elsterové uvedli stipendium i v náborových letácích školy. Zda se tím zvýší atraktivita pro výběr povolání, jak byl záměr i vedení krajského úřadu jako zřizovatele školy, se teprve ukáže.

„Částku jsme dostali podle počtu žáků v prvním ročníku pro obor Obráběč kovů. Podle docházky a prospěchu budou moci žáci dostávat vyplaceno 300 korun měsíčně. Mělo by je to motivovat, když už si vybrali tuto profesi k lepším výsledkům a pravidelné docházce do školy. Jde o to, aby si uvědomili, že řemeslo má zlatí dno,“ řekl také ředitel Střední školy technické a obchodní Dačice Pavel Kopačka. Dodal, že už mají třetím rokem podobnou spolupráci se společností TRV–DAS Dačice, která dává nejlepším studentům technických strojírenských oborů v ročníku v pololetí 500 korun a na závěr školního roku dalších 500 korun, aby viděli, že se vyplatí být nejlepší.

„Za nejlepší prezentaci pak žák maturitního ročníku dostane věcný dar v hodnotě 2000 korun dle vlastního výběru. Nejlepší žák, který provádí praxi v TRW–DAS ve 3. ročníku dostane také věcný dar v hodnotě 2000 korun dle vlastního výběru,“ dodal Pavel Kopačka. Firma tak podle jeho slov učňům dokazuje, že má zájem o kvalitní zaměstnance. Podobně jsou na tom i ve SŠ České Velenice, kde třetím rokem spolupracují s Českými drahami (ČD).

„Díky stipendijnímu programu ČD se už letos žáci hlásili dvojnásobně. Přitom ČD mají nároky z hlediska zdravotního a těm, kteří splňují všechny podmínky to za čtyři roky dělá až 150 tisíc korun. ČD jim platí domov mládeže, každý rok pomůcky v hodnotě tisíc korun, mají 2000 korun kapesné, a navíc ještě dopravu vlakem zdarma,“ vysvětlila Milena Elsterová s tím, že si mohou další peníze vydělat na brigádě jako průvodčí.

Na zmíněných příkladech je zřejmé, že se vedení kraje vydalo dobrým směrem.