Takovým zařízením jsou například solární studia, před jejichž návštěvou by se podle slov majitelky jednoho takového zařízení v Jindřichově Hradci Martiny Hofbauerové měli lidé s problematickou pokožkou poradit nejprve s lékařem.

„Hlavně doporučuji také začít se soláriem v menších dávkách, ale častějších intervalech. Nejen klient, ale každý z nás, by měl ve svém zájmu v průběhu roku užívat beta karoten, a tím přispěl k lepšímu zbarvení své pokožky. Opalování doporučuji ve zdravé formě, v žádném případě nekombinovat solárium s běžným opalováním“ sdělila Hofbauerová.

Jak předcházet spálení a zarudnutí pokožky radí také lékárnice Jana Maříková z jindřichohradecké lékárny U Jupitera: „Lidé by měli preventivně užívat přípravky obsahující beta-karoten a v létě především kvalitní opalovací krémy s ochranným faktorem, který závisí na typu jejich kůže. Pokud dojde ke spálení, měli by užívat přípravky s panthenolem, které se prodávají buď ve formě krému, tělového mléka nebo spreje. Chladivým a hojivým je sprej s aloe vera.“

Přes léto zůstává nejběžnější vystavování se sluníčku přímo.
„Pokud jsem na slunci déle než půl hodiny, vždy se namažu opalovacím krémem s faktorem 10, jinak bych měla strach, že se spálím. Nejčastěji se opálím při práci na zahradě a při sportu, solární studia nevyužívám,“ uvedla například Jarmila Čiháková z Jindřichova Hradce.

O opalování řekla více i jindřichohradecká praktická lékařka Hana Horáková: „Je všeobecně známo, že příliš mnoho sluníčka škodí, proto by lidé na něm neměli dlouho pobývat a měli by využívat krémů s faktorem, který je ochrání před škodlivým UV zářením. Toto platí obzvláště v cizině, kam lidé přijedou bílí a za týden pobytu chtějí být opálení do hněda. Rychlé opálení vyvolá ale tvorbu puchýřků, proto by se měli vystavovat sluníčku málo a pozvolna. Je to opravdu nezdravá záležitost, při níž velmi rychle kůže stárne. Radím všem, aby se rozhodně neopalovali při poledni, kdy sluníčko má velkou sílu.“

Lucie Schmiedová