VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krizový štáb dostane nové pracoviště

Jindřichův Hradec – Vznik neveřejného webového portálu pro sdílení krizových informací a záměr vybudovat speciální pracoviště krizového řízení, kde by se scházel krizový štáb.

27.3.2012
SDÍLEJ:

Velká voda. Ilustrační foto. Foto: archiv Jindřichohradeckého deníku

I o tom se jednalo na březnovém zasedání Bezpečnostní rady obce s rozšířenou působností Jindřichův Hradec.
Jak informoval tajemník bezpečnostní rady a vedoucí krizového řízení Městského úřadu v J. Hradci Jiří Hruška, i území Jindřichohradecka v uplynulých letech postihly mimořádné události a krizové situace různého charakteru.

„Povodně, orkány, námrazy, sněhové kalamity, ale také negativní environmentální rizika mohou ve svém důsledku vyústit v přímé ohrožení životů občanů, jejich zdraví, nebo způsobit veliké materiální škody a poškodit životní prostředí,“ říká Hruška.

Město Jindřichův Hradec jako orgán státní správy v přenesené působnosti je odpovědné za zabezpečení úkolů a opatření ochrany obyvatelstva. Podle Hrušky mimořádné události a krizové situace, jako jsou živelní pohromy, provozní a technologické havárie, násilné řešení společenských vztahů, přerušení dodávek energií a jejich negativní následky a zároveň realizace opatření pro ochranu životů a zdraví občanů, snížení škod a ztrát, ale i ochrana životního prostředí, vyžadují trvalou pozornost odborníků  z oblasti krizového řízení, tedy především pracovníků státní správy i místní samosprávy.

A právě o těchto problémech jednala bezpečnostní rada na svém pravidelném březnovém zasedání. „Projednala a chválila analýzu rizik, které mohou negativně působit na Jindřichohradecku. Z této analýzy vyplývá řada úkolů pro pracoviště krizového řízení, ale i pro Hasičský záchranný sbor. Jednotlivé úkoly k ochraně obyvatel musí být zapracovány do krizového plánu obce s rozšířenou působností. Tento plánovací proces musí být ukončen v prosinci letošního roku,“ sdělil Hruška.

Ke zkvalitnění úkolů a činností krizových štábů bezpečnostní rada obce s rozšířenou působností projednala a schválila vytvoření neveřejné části webového portálu města Jindřichův Hradec, který bude zajišťovat zejména sdílení krizových informací. „Ty jsou potřebné pro řešení mimořádných událostí a krizových situací na úrovni měst a obcí celého správního obvodu,“ říká Hruška.

Na zasedání starosta města Stanislav Mrvka seznámil členy bezpečnostní rady se záměrem vytvořit nové pracoviště krizového řízení. To vyplývá z novely zákona o krizovém řízení.

„Toto nové pracoviště je navrženo jako multifunkční. Zasedací místnost bude sloužit především jako pracoviště krizového štábu. Dále bude tato místnost využita pro přípravu a školení orgánů krizového řízení. V jedné místnosti bude pracovat při řešení mimořádných událostí a krizových situací krizové komunikační centrum, v druhé, stálá pracovní skupina krizového štábu. V běžném životě nové prostory poskytnou zázemí oddělení krizového řízení, které oblast obrany, bezpečnosti a ochrany musí zabezpečit na celém správním obvodu . Tedy pro 58 měst a obcí,“ doplnil Hruška.

Analýzou rizik a tvorbou nového pracoviště krizového řízení se Město Jindřichův Hradec snaží systémovými opatřeními zajistit ochranu občanů před možnými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi.

Autor: Lenka Novotná

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
68

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení