VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kromě Otína mají snahu odtrhnout se také Studnice

Lodhéřov, Studnice – „Případnému osamostatnění se nebráníme, ale potřebujeme nejdřív konkrétní ekonomické podklady a argumenty,“ říká občanský výbor Otína na návrh občanského sdružení Za Otín krásnější, které přišlo s myšlenkou osamostatnit se od Jindřichova Hradce.

18.4.2010
SDÍLEJ:

Na snímku o snahách o osamostatnění Otína diskutují členové osadního výboru (zprava) předseda Vladimír Borčin, Milan Michálek a Vratislav Tůma.Foto: Deník/ Jana Hýbková

Lidé z místní části Lodhéřova by se chtěli osamostatnit, nesplňují však
počet obyvatel daný zákonem

Podobné iniciativy začaly vznikat také ve Studnicích, místní části Lodhéřova. Počet obyvatel tam však nesplňuje zákonem daný limit nutný k odtržení. „Obyvatelé Studnic nám na obecní úřad přinesli petici, projednali jsme ji s nimi v zastupitelstvu, ale schválit jsme jejich žádost nemohli, protože nesplňuje zákon. Aby bylo možné osamostatnění místní části, musí mít alespoň tisíc obyvatel a v původní obci musí také zbýt tisíc obyvatel,“ informoval starosta Lodhéřova Jiří Dvořák. Snahy obyvatel Studnic tak vyjdou nejspíš na prázdno, protože v nich žije 156 obyvatel a v Lodhéřově 440 obyvatel, na rozdíl od Otína, který podmínku počtu obyvatel splňuje. Ta však není jediná.

Jak už Deník uvedl, žádat o vypsání referenda se může, pouze pokud se pro něj vysloví 30 procent oprávněných voličů. V referendu se pro samostatnost obce musí vyjádřit alespoň 50 procent, samostatná obec pak může vzniknout vždy až k 1. lednu.
Na myšlenku otínského sdružení reagují kladně i lidé z jiných místních v okrese. „Je to nedemokratické omezení,“ myslí si o limitu počtu obyvatel čtenář z Třeboňska, jehož vyjádření přineseme v příštích dnech.

K odtrháváním místních částí docházelo hlavně po roce 1989. Například v Nové Včelnici se místní části osamostatnily hlavně v letech 1993 a 1994. „V té době se osamostatnil Žďár, Dívčí Kopy, Vlčetínec a Hadravova Rosička. Nynější části Nové Včelnice Brabec, Pýchov nebo Karlov jsou v podstatě ulice. V této době proto žádné snahy nečekáme,“ sdělil starosta města Nová Včelnice Jaroslav Hřebík.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

18.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení