VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli digitalizaci nemá jít televize ani rozhlas

Javořice - Pokroku se nelze vyhnout. Platí to i v souvislosti s přechodem od stávajících analogových antén na digitální televizní vysílání.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Právě na středu je naplánována výluka vysílače na Javořici poblíž Telče na Jihlavsku související s výměnou technologie na stožáru.

Televizní signál z nejvyššího kopce na Jihlavsku nemá být přístupný dnes od deváté hodiny ranní do třetí hodiny odpoledne. Rozhlasové vlny z Javořice pak lidé nenaladí dnes od 11. do 15. hodiny.

Úplná „tma“ nastane v roce 2011

První digitální programy veřejnoprávní České televize i programy Českého rozhlasu začnou po úpravách stožáru z vrchu Javořice proudit na konci června, kdy proběhne spuštění digitálního vysílače.

Z nového vysílače pak bude souběžně s digitálním vysíláním veřejnoprávní televize a Českého rozhlasu ale ještě dva a půl roku šířen i stávající analogový signál. V oblasti Vysočiny nastane analogová „tma“ teprve v listopadu 2011.

Příjemci signálu z Javořice se digitálního vysílání soukromých stanic dočkají příští rok v dubnu, kdy začnou z vysočinského vysílače na Javořici vysílat digitálně i soukromé televizní stanice jako Nova, Prima, Óčko a další.

Vysočinu může trápit špatný signál


V souvislosti s přechodem na novou digitální anténu musel provozovatel vysílače, České Radiokomunikace, v květnu nahradit analogové vysílání provizorní anténou.

To způsobuje v těchto dnech nejen na Jihlavsku, ale i v dalších oblastech dosahu vysílače na Vysočině, horší kvalitu příjmu televizních programů.

„Abychom na pět až šest týdnů přechodu nemuseli signál z vysílače úplně vypnout, byl s předstihem, 11. května, na věž vysílače nainstalován náhradní analogový vysílací systém, pomocí kterého bylo přesunuto analogové vysílání České televize a televize Prima,“ vysvětlil Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

Ke zhoršení signálu z Javořice především v Jihlavě došlo právě dočasnou výměnou antény. „S náhradní anténou jsme museli jít o šedesát až sedmdesát metrů níž oproti anténě původní, čímž se z některých míst ztratila přímá viditelnost na vysílač a ztratili jsme výšku vysílacího bodu,“ uvedl Vykydal.

Zhoršení signálu je dočasného rázu. „Jde ale o dočasné omezení, které se spuštěním nové antény zmizí,“ ujistil zástupce Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal. Podle něj by dočasné zhoršení signálu v těchto dnech nevyřešila ani silnější náhradní anténa.

Zároveň se domnívá, že neoznámení o dočasném zhoršení kvality příjemcům není na vrub radiokomunikací.

„O změnách jsme především informovali naše zákazníky, kterými jsou Česká televize a televize Prima. Tím se nechceme zříkat zodpovědnosti, divák je ale primárně jejich klientem,“ hájil Radiokomunikace Vykydal.

„Pravdou je, že matematické modely neukazovaly až takové indikace špatného signálu, ale děláme vše pro to, abychom vysílání vrátili co nejdříve do původní podoby,“ připustil nakonec chybu i na straně Radiokomunikací Vykydal.

Vysílač do nebe vynese vrtulník

Nový digitální vysílač dopraví na 166 metrů vysoký stožár ve středu 10. června po částech dvourotorový vrtulník ruské výroby, řízený švýcarskou posádkou.

„Anténu vrtulník dopraví na vysílač po částech, jeden kus váží řádově až dvě tuny. Dopravu na vrchol vysílače neusnadní ani délka jednotlivých dílů, některé jsou dlouhé až deset metrů. Je přitom třeba je usadit s přesností centimetrů,“ uvedl Vykydal.

Výměna antény vyjde řádově na desítky milionů korun.

Autor: Michal Kolařík

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení