VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letecká bitva nad Hradeckem: FW 190, nádrže a puma

Jindřichův Hradec - První nová expozice, která bude po rozsáhlé rekonstrukci objektu slavnostně otevřena v prostorách Muzea Jindřichohradecka na Balbínově náměstí, má název „Letecká bitva nad Jindřichohradeckem“.

13.11.2011 4
SDÍLEJ:

Součástky z letadla, nalezeného na poli u Otína.Foto: Deník/ Adam Hudec

Jedná se o téma, které je i s odstupem 67 let od této události stále zajímavé, proto je také středem zájmu řady badatelů i laické veřejnosti. Vždyť pamětníci této události mezi námi stále žijí.

Na základě dlouhodobé spolupráce mezi Muzeem Jindřichohradecka, místním Klub historie letectví a rodinou Šaškovou z Prahy došlo k dohodě společnými silami vytvořit dlouhodobou expozici, která by měla připomenout nejen zmíněné letecké střetnutí. Nastíní však také vlastní příčiny útoku amerického svazu na chemické rafinérie v Protektorátu, včetně následných událostí po bitvě, až do nedávnou minulost.
V roce 1996 a 1999 totiž Jindřichohradecko navštívilo pět amerických letců, kteří byli přímými aktéry souboje nad Číměří.

V průběhu letecké bitvy na územím našeho regionu a v jeho okolí došlo k sestřelení 6 amerických čtyřmotorových bombardérů B 24 Liberator ze sestavy americké 15. letecké armády, zatímco německá Luftwaffe přišla nejméně o čtrnáct stíhaček typu Messerschmitt Bf 109 a Focke Wulw Fw 190.

Vzhledem k prudkosti střetnutí dopadla většina zasažených letadel v prostoru Jindřichohradecka. Ztráty na životech byly na obou stranách. Ostatky amerických letců byly uloženy na hřbitově sv. Ondřeje u Strmilova, v Člunku a Číměři.

Těla německých pilotů byla převezena do Německa, až na ostatky Lothara Sommera, který zahynul nedaleko Kunžaku a poté byl pohřben na městském kunžateckém hřbitově.

Nově zřízená expozice svým tematickým rozdělením komplexně přibližuje průběh bitvy a vztahy mezi jednotlivými haváriemi a osudy letců. Představeny jsou fragmenty všech letadel, která byla toho dne v prostoru Jindřichohradecka sestřelena.

V tomto ohledu jsou největším lákadlem trosky německého stíhacího letadla Fw 190, nalezené v květnu 2011 u obce Otín.

Fragmenty zbylých havarovaných letounů poskytla rodina Šaškova z Prahy, jindřichohradecký Klub historie letectví a několik pamětníků či soukromých sběratelů.

Exponáty jsou doplněny o unikátní dobové fotografie, dokumenty, uniformy, součásti letecké výstroje a modely zúčastněných letadel. Expozici rovněž doprovází promítání filmových dokumentů.
K největším exponátům patří mimo Fw 190 od Otína, u Kunžaku nalezená přídavná nádrž z amerického Lightningu P 38 a americká pětisetliberní puma pocházející ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích.

Dále to je model se světelným označením jednotlivých míst dopadů a dioráma torza domu v Číměři, kde zahynula jediná civilistka bitvy, paní Jophie Böhmová.

VLADISLAV BURIAN
JIŘÍ ŠAŠEK

13.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Náhradní autobusové zastávky kvůli rekonstrukci ulic v Radouňce Na kopečku stojí u Staviservisu a z druhé strany u tenisové haly.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení