Hygienici ani do včerejška neobjevilli zdroj epidemie v jižních Čechách. Na lidi však číhají i další nepříjemnosti, které ohrožují jejich zdraví

Do včerejšího večera už hygienici evidovali 110 potvrzených případů tohoto vysoce nakažlivého onemocnění. Další lidé jsou stále v podezření a šest lidí dokonce skončilo na infekčním oddělení místní nemocnice. Lékaři stále pátrají po zdroji úplavice, jisté je zatím jenom to, že kuchaři vydali 170 porcí nebezpečného salátu. Ne všichni strávníci ale skončili v rukou lékařů. „Měl jsem klasickou velkou porci, nic mi ale není, protože ještě v pátek večer jsem šel do hospody, kde jsem s kamarády pil padesátiprocentní slivovici. A ta to zřejmě vyléčila,“ řekl Deníku pan Patrik z Českých Budějovic (jeho celé jméno je redakci známo). Mezi lidmi na jihu Čech se přitom začíná šířit značná nejistota. „Pojďme radši k nám, je to za rohem, nevíš, kde tu úplavici můžeš chytit,“ odrazovala například kamarádku jedna z návštěvnic zbrusu nového diskoklubu v Českých Budějovicích od použití veřejných toalet.

Jenže nejde jen o úplavici. Letošní prázdniny bohužel zahalil i stín dalších nebezpečných nemocí, především infikovaných klíšťat. Například boreliózou, proti které neexistuje vakcína, je u nás nakaženo každé čtvrté až páté klíště. Loni takto onemocněly zhruba čtyři tisícovky lidí, hlavně dětí a seniorů. Tradičně nejvíce je takových klíšťat v krajích Královehradeckém, Plzeňském a Olomouckém. Kromě toho lidová tvořivost letos vymyslela i nový národní mýtus – a sice mléko z mlékomatů nakažené virem klíšťové encefalitidy. Údajně se mělo vyskytovat na jihu Moravy. Odborníci ale něco takového vylučují za předpokladu, že si lidé mléko převaří. Nákaza, a to pouze teoretická, totiž hrozí jen zvířatům, která se volně pasou.

„V poslední době se kvůli tomu množí například obavy lidí z mlékomatů. Pověsti mléka to škodí. Ve skutečnosti se přitom s případy nákazy vůbec nesetkáváme,“ řekl Deníku šéf živočišné výroby Jan Vojta z blažovického podniku Bonagro.

A do hitparády „letních nemocí“ se pro letošek přidali i komáři. Kalamitní stav podle hygieniků nastává v okamžiku, kdy na člověka stojícího ve stínu a v obci nalétne za minutu více než deset komárů.

Třeba na jižní Moravě letos naměřili až 900 útoků komára za minutu. Záleží však na konkrétním člověku. Velkým lákadlem pro komára je totiž lidský pot. Tedy stav, kdy ze sebe člověk potem a dýcháním vylučuje kyselinu mléčnou a oxid uhličitý. Taková kombinace komárům voní. „Lidé, kteří se potí míň, nebudou mít s komáry takové problémy,“ řekl již dříve agentuře ČTK František Rettich ze Státního zdravotního ústavu.

Jan Klička
Pavel Zeman