VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé podepisují petice proti zdražení knih

Jindřichohradecko – Petiční archy proti případnému navyšování cen knih se vzrůstem DPH na 20 procent, se plní podpisy nejen v jednotlivých knihkupectvích na Jindřichohradecku, ale také na internetu. „Už jsme odeslali šest podpisových archů na Svaz českých knihkupců a nakladatelů, podpisů na nich bylo celkem 120, a další lidé se u nás stále podepisují,“ uvedla pracovnice jindřichohradeckého knihkupectví NS centrum Romana Bajerová.

11.3.2011
SDÍLEJ:

Na petiční arch se v jindřichohradeckém knihkupectví NS centrum (U Lenky) podepsala také Iva Fričková (na snímku) z Jindřichova Hradce.Foto: Deník/ Stanislava Koblihová

Svůj podpis na petiční arch připojila také Iva Fričková z Jindřichova Hradce, která si myslí, že jsou knihy drahé už teď. Podle ní by navýšením DPH mohl klesnout prodej knih. „Děti i dospělí už méně čtou, byla by to velká škoda, ceny by je pak úplně odradily,“ dodala.
Podobně hovořily i některé knihovnice z Jindřichohradecka. V Městské knihovně Jindřichův Hradec se na podpisových arších k dnešnímu dni shromáždilo celkem 78 podpisů. „Dále mají zájemci možnost podpořit výzvu i elektronicky – vstup na formulář je umístěn na webu knihovny. S ohledem na současné, dle mého názoru již poměrně vysoké, ceny knih se k výzvě osobně připojuji a rovněž tak s přihlédnutím k výši DPH ve státech EU, kde například Velká Británie a Irsko mají nulovou DPH na knihy. Nejvyšší sazbu má pouze Bulharsko, a to 20 procent,“ uvedla ředitelka Městské knihovny Jindřichův Hradec Jiřina Kadlecová.

„Připojila jsem se k internetové petici, protože případné navýšení cen knih kvůli DPH považuji za nehorázné. Všude se dnes šetří, takže i pro naši knihovnu máme finance omezené. Přitom v současné době novou knihu pod 200 korun už neseženete,“ uvedla vedoucí Městské knihovny v Nové Bystřici Miluše Malinová. Podle ní v posledních letech u nich v knihovně doplňují knižní nabídku místní lidé. „Je to jako bylo kdysi Národ sobě, tak u nás platí Čtenáři čtenářům,“ doplnila Miluše Malinová.

Na internetu se k petici připojila například také knihovnice z Lomnice nad Lužnicí Marcela Božovská. „Petiční arch máme i u nás na pultě a všichni návštěvníci knihovny se na něj podepisují, někteří hlasují i na webu,“ upřesnila. Další petiční archy podepisují téměř všichni návštěvníci městské knihovny v Třeboni. I zde by rapidní navýšení cen znamenalo nákup mnohem menšího počtu knih do knihovnického fondu.
„Ceny knížek se zvedají jako by plíživě, ale pořád. Knihy, co dřív stály například 199 korun, teď stojí 219 korun a podobně. Už vloni jsme oproti roku 2009 nakupovali méně knih,“ vysvětlila vedoucí třeboňské knihovny Vlasta Petrová. Podle ní zůstává diskutabilní otázkou, zda by si lidé ještě knihy vůbec kupovali nebo zda by raději více než dosud navštěvovali knihovny. „Další otázkou ale je, jestli by ale u nás vůbec našli ty knihy, které by chtěli,“ dodala Vlasta Petrová.

Její názor sdílí mimo jiné také vedoucí jindřichohradeckého knihkupectví NS centrum Lenka Průchová, která navíc dodala: „Lidé se u nás podepisují, ale bohužel jsou často již kvůli politikům velmi skeptičtí a příliš nevěří, že to pomůže. Protože máme petici vyvěšenou ve výloze, přicházejí k nám studenti, vysokoškoláci jen připojit svůj podpis, protože jim na cenách knih záleží. Přichází k nám nakupovat nejvíc seniorů a pro ně by zdražení o padesát až sedmdesát korun bylo moc, budou potřebovat víc peněz na dražší jídlo.“

Autor: Stanislava Koblihová

11.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení