VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé s postižením mají další šanci bydlet

Jindřichův Hradec/FOTO/ – „Moc se nám tu líbí,“ říkali klienti nového jindřichohradeckého chráněného bydlení občanského sdružení Proutek. Jejich nadšení sdíleli i sami pracovníci Proutku.

17.6.2010
SDÍLEJ:

Nové chráněné bydlení sdružení Proutek u rybníku Vajgar v J. Hradci. Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Historický dům na břehu rybníka Vajgar skýtá nádherné prostory a klidné prostředí. Od srpna bude v přízemí navíc otevřená zcela nová bezbariérová kavárna.

„Moc si vážíme toho, že nám majitelé domu, manželé Kloubovi vyšli vstříc a pronajali nám tady dva byty pro šest klientů, stejně jako sponzorského daru v podobě vybavení bytů, které nám poskytla třeboňská firma Santal a dalších sponzorských darů. Stát to nestálo ani korunu,“ uvedl ředitel sdružení Proutek Jan Kostečka.

Chráněné bydlení začali provozovat původně na statku v Plasné, kde v současné době žije pět lidí, a před dvěma lety je rozšířili o dva byty pro šest lidí na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci.

„Když se nám podařilo zajistit nové byty, diskutovali jsme s klienty, kteří už samostatně bydleli, jestli se třeba nechtějí přestěhovat do nového. Někteří říkali, že se stěhovat nechtějí, protože si už zvykli, kde jsou, ale někteří změnu uvítali,“ dodal Jan Kostečka.

Přestěhovali se klienti ze sídlištiě Vajgar. „Moc se nám tu líbí, je tu větší klid než na Vajgaře, nikdo nad námi nevrtá ani nekřičí. Bydlíme tu s Tomášem, Petrem a kočkou Nelinkou,“ řekla klientka Žanda.

Dodala, že je ráda, že může bydlet samostatně, protože v ústavu, kde byla před tím, neměla žádné soukromí. Tady jen asistentce řekne, kam jde a vše je v pořádku. Navíc se stále něco učí a postupně se víc osamostatňuje. Střídá se s ostatními v úklidu, vaření i praní prádla. Kdyby zůstala v ústavu, nic z toho by se naučit nemohla.

Uvolněná čtyři místa v chráněném bydlení podle Jana Kostečky brzy obsadí. Zájem mají totiž i lidé z jiných okresů. Mezi klienty je také například jeden z Moravskoslezského kraje.

Zcela novými obyvateli jsou v novém bydlení také bratři Dan a Ondřej. „Bydleli jsme u rodičů. Ale chtěli jsme si zkusit, jaké to je a něco se naučit, abychom se uměli o sebe postarat. Rodičům přibývají léta, tak aby si od nás odpočinuli,“ vysvětlil Dan s tím, že se jim v novém bytě líbí, protože je hezký a jsou v kontaktu s příjemnými lidmi. Asistentky se v chráněném bydlení u svých klientů střídají. Mají tam dokonce vyhrazenou místnost. A pokud tam právě nejsou, mohou jim klienti zavolat vždy, když potřebují s něčím poradit nebo pomoci.

„Asistentský pokoj slouží pro oba byty zároveň. Začíná tady všední den kolem půl sedmé do devíti hodin ráno, pak má asistentka volno, protože někteří klienti pracují v chráněné dílně v Plasné nebo mají jiné aktivity. Asistentka přijde zase ve 12 hodin a společně nakupují nebo vaří, vyřizují, co je potřeba a podobně, a to až do 21 hodin. Víkendová služba a o svátcích je od 8 do 21 hodin,“ vysvětlila vedoucí chráněného bydlení Kamila Tomšíková.

„Roční rozpočet na provozní náklady na čtyři byty máme celkem 1,7 milionu korun, což je minimum. Hradíme je ze státních dotací na poskytování sociálních služeb a z peněz od sponzorů. Za byty platíme obvyklé nájemné a obyvatelé hradí za služby tolik, aby jim nějaké peníze zbyly třeba na kino, zmrzlinu, autobus, když chtějí jet na návštěvu, aby mohli žít zkrátka normálně. Jinak by samostatné bydlení nemělo smysl,“ doplnil Jan Kostečka.


Autor: Stanislava Koblihová

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení