VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má radost, když klient vyrazí do života správným směrem

Jindřichův Hradec /ŽENY V AKCI/ – S lidmi, kteří se pohybují na hraně zákona nebo již i pomyslnou hranici překročili, pracuje vedoucí jindřichohradeckého střediska Probační a mediační služby Alena Böhmová. I o tom, jak se člověk k takové práci v prostředí mimo jiné lidí vracejících se z výkonu trestu dostane, je dnešní rozhovor.

22.9.2010
SDÍLEJ:

VEDOUCÍ STŘEDISKA. Alena Böhmová v jindřichohradecké probační a mediační službě pracuje od jejího vzniku v roce 2001.Foto: Deník/Lenka Novotná

ROZHOVOR: Alena Böhmová původně pracovala jako vyšetřovatelka, nyní stojí v čele probační a mediační služby

Můžete se nám v krátkosti představit?
Vystudovala jsem filozofickou fakultu University Karlovy a mimo jiné též absolvovala výcvik v systemickém přístupu v psychoterapii. Mám již dospělou, samostatnou dceru, která mi věnovala francouzskou buldočku Karličku, která mi teď dělá velmi milou společnost.

Pracujete jako šéfová Probační a mediační služby v Jindřichově Hradci, jak dlouho a jak jste se k této práci dostala?
U Probační a mediační služby ČR pracuji prakticky od jejího vzniku v roce 2001. Předtím jsem pracovala jako vyšetřovatelka u Policie ČR a probační a mediační služba mě oslovila zejména tím, že jsem v ní mohla beze zbytku využít mé vzdělání. Ale zároveň také proto, že se nadále pohybuji v trestně právní oblasti a mohu i zúročit znalosti a zkušenosti ze svého působení u policie.

Jak vypadá váš pracovní den?
Na tuto otázku se mi odpovídá trochu těžce, protože mé pracovní dny jsou velmi různorodé, což mi ale velmi vyhovuje. Takže jednám s klienty v kanceláři, ale i v terénu. Snažím se pro kolegyně ve středisku zajistit ty nejlepší pracovní podmínky a pracuji na metodických koncepcích pro mládež s celostátní působností. Má práce nekončí ani po večerech a o víkendech, kdy od tohoto roku vykonáváme s kolegyněmi kontroly v rámci trestu domácího vězení.

„Má práce nekončí ani po večerech a o víkendech, kdy od tohoto roku vykonáváme s kolegyněmi kontroly v rámci trestu domácího vězení.“ Alena Böhmová, jindřichohradecké středisko Probační a mediační služby ČR

Jsou chvíle, kdybyste s tím vším nejraději praštila a co vás naopak u té práce drží?
Na mé práci mě těší, když mám po konzultaci s klientem pocit, že dostal novou příležitost podívat se na své jednání z nového úhlu pohledu, a ve chvíli, kdy dokáže svůj život rozhýbat správným směrem, vím, že má práce je smysluplná. Tyto pocity zažívám zejména při práci s mladistvými, kteří jsou ve vyjadřování svých pocitů často velmi bezprostřední, ale i jejich rodiči, kteří častokrát uvítají pomoc při řešení problémů svých dětí.
Pak ale přijdu domů, pustím si televizi a dozvím se, že státní úředník pouze pije kafe a přiživuje se na daňových poplatnících, kdy tato vize je poslední dobou podporována i z oficiálních struktur a zapomíná se, že my státní úředníci na nejnižší linii přímo naplňujeme službu občanům.

Za vaší praxi vzpomenete si na nějaký zajímavý případ?
Zde je potíž, že nemůžeme zveřejňovat údaje o našich klientech, ale v trochu obecnější rovině je vždy zajímavá mediace, kdy probační úředník v roli mediátora – nestranného prostředníka se snaží urovnat nějaký konflikt a dojít k oboustranně přijatelné dohodě. Často řešíme tímto způsobem například sousedské spory, které končí až v trestně právní rovině a během mediace pak občas překvapivě snadno dojde k dohodě, která funguje a zastaví další vzájemné agresivní výpady. Samozřejmě, aby byl pracovník úspěšným mediátorem, musí absolvovat příslušný výcvik a za zdánlivou jednoduchostí se skrývá naše tvrdá práce.

Máte nějaký koníček a máte na něho vůbec čas?
Mám velice ráda zvířata, takže kromě již zmíněného pejska mám ještě kočky a neznám lepší relaxaci po náročném dni než je procházka se psem nebo posezení s knížkou a s předoucí kočkou na klíně. Dalším velkým koníčkem je četba a hrozím se dne, kdy někoho napadne zrušit knihovnu, protože se pak při průměrné spotřebě jedné knihy týdně nedoplatím. Dále ve volném čase ještě působím jako psychoterapeut a supervizor a je to spíše o tom, že mě to baví, než o penězích.

Co je to probace?
Probace je slovo pocházející z latiny a znamená ověřování, zkoušení. V naší trestní praxi se probační dohled ukládá obviněnému nebo odsouzenému, pokud státní zástupce nebo soudce považuje za účelné sledovat po určitou dobu chování klienta a uloží mu obvykle i přiměřené omezení nebo povinnost (např. zdržet se her na hracích automatech, podrobit se léčbě závislosti na omamných a psychotropních látkách, které není ochranným léčením). Probační a mediační služba poté zajišťuje výkon dohledu a během zkušební doby jednak kontroluje vedení řádného života klienta, plnění uložených přiměřených povinností a omezení, ale poskytuje mu také nezbytnou pomoc při řešení otázek, na které klient svými silami nestačí, popř. poskytuje kontakty na organizace, které mohou klientovi pomoci (při hledání bydlení, zaměstnání apod.). Zdroj: web Probační a mediační služby ČR

Autor: Lenka Novotná

22.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SRPEN 2002. Předmíř po opadu vody navštívil  prezident Václav Havel s manželkou.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Sokolov - Výborně si v pátém závodě Českého poháru vedli triatlonisté obou jindřichohradeckých klubů.

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení