VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majdalena patří k místům, kde lidé produkují málo odpadu

Majdalena - Roční produkce 150 kilogramu tuhého komunálního odpadu na osobu a rok je limitem, který se daří dosahovat v okolních státech.

12.3.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Bohužel, v Čechách to ještě není pravidlem. Přesto jsou i na jihu Čech obce a města, která se dostávají i pod tuto hranici. Jak vyplývá ze zjišťování společnosti Arnika, patří mezi ně Majdalena na Třeboňsku.

Právě Arnika přichází se soutěží s názvem Odpadový Oskar a vyzývá občany spokojené s nakládáním s odpady v jejich obci či městě, aby přihlásili své sídlo do soutěže. „Už dnes u nás totiž existují stovky různě velkých měst a obcí, které v produkci směsného odpadu dosahují výborných, tedy nízkých hodnot pod 150 kilogramů na osobu a rok. V Jihočeském kraji je to skoro třicetitisícový Písek nebo Majdalena se zhruba pěti sty obyvateli," říká se v tiskové zprávě Arniky.

Třídění bioodpadu, místní náklady na odpadové hospodářství, výše a způsob platby domácností, to jsou témata, která v současnosti skloňují na většině obecních a městských úřadů v Česku a právě „oscarová soutěž" má pomoci s inspirací.

„Soutěž vyhlašujeme ve dvou kategoriích. První kategorie závisí na prostém čísle, které udává, kolik směsného odpadu průměrně vyprodukuje jeden obyvatel dané obce. Z vlastního zjišťování víme, že jsou u nás stovky obcí, kde je možné se inspirovat. V Jihočeském kraji jsou to třeba Písek nebo již zmíněná Majdalena, ale jistě i řada dalších. Cílem druhé kategorie je právě to, abychom zjistili a ostatním ukázali, jak se jednotlivým starostům podařilo srazit produkci odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok. Jsme přesvědčeni, že konkrétní tipy, jak předcházet vzniku odpadu a dobře ho třídit, ocení i v jiných sídlech. Dobře nastavený systém totiž přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky," říká odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Milan Havel.

Přihlásit svou obec je možné zde: arnika.org/oskar.

A jaký recept na nízkou produkci odpadu mají v samotné Majdaleně? Podle starosty Majdaleny Karla Fürsta úspěch spočívá v třídění. „U nás se to lidé naučili. Třídíme sklo, papír, plasty a obalové kartony od mléka a podobně. Jsme zapojeni do systému Eko-kom. Po obci máme čtyři kontejnery na sklo a jinak občané od nás dostávají zdarma plastové pytle na papír, nápojové obaly a petlahve. Plné pytle pak vždy na základě naší výzvy vynesou před dům a necháme je svézt. Od Eko-komu máme potom za vytříděné suroviny odměnu, takže můžeme pořídit mimo jiné pro lidi právě ty pytle na odpad," popisuje starosta.

Obec Majdalenským rovněž umožňuje třídění velkoobjemového a nebezpečného odpadu. Dvakrát ročně na výzvu lidé vynesou zbytečné harampádí před dům a opět se sváží. „Je to pro lidi daleko jednodušší, než aby museli běhat ke kontejnerům. Když vezmu, jak je Majdalena rozlehlá, tak si myslím, že by odpad končil všude možně," doplňuje starosta.

Autor: Lenka Novotná

12.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení