VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé komínů nechávají často čištění odborníkům

Třeboň – Nové nařízení vlády ohledně kominických prací, které platí od letošního 1. ledna, odkdy si mohou čistit komíny lidé sami, některým kominickým mistrům z Jindřichohradecka práci neubralo, ale přibylo jim takzvaně papírování.

15.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jaroslav Sýbek

S rokem 2010, jak již Deník před časem psal, skončila majitelům nemovitostí povinnost čištění komínů a kouřovodů u kamen a kotlů na pevná paliva do výkonu 50 kilowatt čistit výhradně odborníkem. Ten jim nyní má jejich práci pouze zkontrolovat a pokud vše udělali dobře, vystavit jim potvrzení.
„Pro mě se vlastně ani nic nezměnilo, práce mám pořád tolik, že ji těžko stíhám, objednávky beru často čtrnáct dní dopředu, což se sice někomu někdy zdá moc dlouho, ale jinak to v současné době nejde,“ uvedl třeboňský kominický mistr Jan Fanta s tím, že je kolegů od kominického řemesla v okrese málo.

Lidé, kteří topí tuhými palivy, ale i plynovými spotřebiči, se podle něj dovolávají kominíka více než v minulosti, a to jak chalupáři, tak stálí obyvatelé. „Vypisování formulářů nás samozřejmě zdržuje, protože bez nich a potřebných dokladů o zaplacení by nemohli nic doložit, kdyby se stala nějaká pojistná událost,“ doplnil Jan Fanta.

Za vyčištění komínu a kontrolu spalinové cesty u něj zaplatí obyvatelé Třeboně kolem tří set korun, ti kteří bydlí o něco dál, si musí doplatit poměrnou část za dopravu. „U každého ale zohledňuji pečlivost majitele. Pokud je tam nepořádek a někde na venkově musím dokonce odhazovat seno od komína, tak samozřejmě slevu nedělám, ale podle toho, jak se majitel domu snaží, a když je dobrý přístup ke komínu, tak sazbu snižuji,“ doplnil Jan Fanta. Majitelé domů jsou však podle něj v poslední době stále pečlivější, protože je k tomu přivedl strach o jejich majetek, aby měli potřebný doklad, pokud by se něco stalo.

Základem bezpečnosti je podle jeho slov také suché a kvalitní palivo, a to jak dřevo, tak uhlí a spotřebiče nepřetápět. „Někdo naloží krbová kamna nebo sporáky na noc, a to je také velmi nebezpečné, protože se může v komíně něco stát a byt se může zaplnit oxidem uhelnatým a obyvatelé se mohou otrávit. Lepší je si zatopit zase až ráno,“ upřesnil Jan Fanta.

Častým problémem podle něj bývají i prorezavělá vymetací dvířka do komína na půdě, ale také neomítnuté komíny a netěsnost komínového pláště, když do střechy při deštích zatéká.

Z historie kominického řemesla . . .
Kominictví jako takové se v Čechách ujalo až v 16. století. Do té doby si museli čistit komíny sami majitelé domů. Pravda, ti zámožnější z nich na to měli zvláštní čeleď.
Prvními kominíky z povolání byli Italové a nejslavnějšími pražskými kominíky se stali bratři Bartoloměj a Matěj de Martini, kteří v roce 1625 obdrželi od císaře Ferdinanda III. privilegium svobodného provozování kominické živnosti v Praze a v celém království. Předtím směli pracovat pouze v Praze. Již za císaře Rudolfa II. obstarávali saze pro alchymistické pokusy dvorního císařského alchymisty Eduarda Kellyho. Živnost bratří de Martini přebíral vždy prvorozený syn a tato tradice se udržela velmi dlouho.
Ještě v roce 1940 bylo v Praze několik kominických rodin de Martini.
První kominický cech byl založen v roce 1626 v Třeboni, v roce 1748 pak vznikl „Pražský kominický cech“ s vlastní kulatou pečetí svatého Floriána. Dekretem zemské vlády z roku 1821 byla vydána ustanovení o propůjčování kominické živnosti. Počet kominíků měl odpovídat potřebám obyvatelstva a policie měla dbát, aby majitelé domů povolovali přístup za účelem čištění komínů.
Ve své podstatě fungovali kominíci po celou dobu s přerušením v době první a druhé světové války. Za socialismu bylo toto řemeslo degradováno na povolání druhořadé, i když se kominická praxe vykonávala a pravidelné obchůzky určovala vyhláška ministerstva stavebního průmyslu.
Když se po roce 1989 opět ustanovil kominický cech a živnostenský úřad počal vydávat v roce 1992 koncesní listiny, začalo svítat na lepší časy. V současné době je kominictví řemeslná živnost.

KOMINÍCI NA JINDŘICHOHRADECKU
Stanislav Švajner, Jindřichův Hradec tel. 384 363 840
Karel Loukota, Kunžak–Mosty tel. 602 483 455
Pavel Punda, Číměř–Nová Ves tel. 737 184 471
Jan Fanta, Třeboň tel. 602 493 780
Roman Faktor, Lomnice nad Lužnicí tel. 606 796 303
Štěpán Toth, České Velenice tel. 384 794 527
Jan Lavrinčík, Nová Ves nad Lužnicí tel. 605 917 920

Jak poznáte falešného kominíka?
Kominíci nemají průkaz, kterým by prokazovali, že nejsou falešní, ale přesto existuje několik doporučení, podle kterých kominíka vybírat:
– nechytejte kominíka, který prochází vesnicí a kterého jste nikdy neviděli
– někteří kominíci mají své webové stránky, kde mají vyfocený živnostenský list – tak poznáte, že je pravý
– vybírejte kominíka podle doporučení známých, podle jména, které vám není cizí
– kominík by se měl poznat podle typického černého oblečení, bílé čapky a kominické štětky na rameni, ale to už také neplatí, řada kominíků toto oblečení nenosí

POVĚRY
V českém lidovém povědomí přetrvává pověst, že kominíci přinášejí štěstí. Když je někdo uvidí, musí se držet za knoflík, nebo si na kominíka sáhnout.
V některých částech Velké Británie je pro nevěstu štěstí vidět kominíka na svůj svatební den. Mnoho kominíků této pověry využívá a zametá komíny ve známých rodinách, kde je svatba, zrovna v tento den, aby nevěstě přinesli štěstí.

Autor: Stanislava Koblihová

15.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Jižní Čechy – Krajské fotbalové I. třídy mužů odstartovaly novou sezonu předehrávkou 2. kola.

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Ostojkovice - Až od Třebětic, ze silnice spojující Jemnici s Dačicemi, byla vidět bělostná boží muka vsazená do krajiny poblíž Ostojkovic.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení