VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malý Vajgar moc ryb nevydal

Jindřichův Hradec – Kdo se v sobotu těšil na typický výlov, na kterém nechybí prodej živých ryb nebo nějaký ten horký nápoj na zahřátí, mohl být u Malého Vajgaru v Jindřichově Hradci zklamán.  

21.10.2013
SDÍLEJ:

Výlov rybníku Malý Vajgar v Jindřichově Hradci. Foto: Deník/Petra Jouzová

Rybáři jsou ale s výsledkem svého týdenního snažení spokojení. Odlov ryb byl totiž v tomto případě až na druhém místě.

Na výlov se přišla podívat i Pavlína Hamrová z Jindřichova Hradce i s rodinou, bohužel už ale bylo po všem. „Na výlov jezdíme pravidelně do Žďáru, kde má rybníček děda, ale chtěli jsme se podívat, jak se loví i tady. Bohužel jsme tedy asi přišli pozdě," komentovala situaci.

Rybník Vajgar má v pronájmu Jihočeský územní svaz a smlouva mu mimo jiné nařizuje jednou za tři roky odpustit nádrž tak, aby se dala provést revize všech  zařízení, mimo jiné i česel a dělících stěn mezi Malým a Velkým Vajgarem. „Případně potom právě dojde k odlovení ryb, které uplavou ze shora. Ty jsou obratem převezeny zpět do horní části," vysvětlil předseda místní organizace Českého rybářského svazu (MO ČRS) Ludvík Fischer, který se v rybářském prostředí pohybuje již více než čtyřicet let.

Celý proces údržby a kontroly všech zařízení tak trvá přibližně týden. „Začíná se nainstalováním dělících stěn, které zajistí dostatečné snížení hladiny ve spodním rybníku. Musí se samozřejmě zatížit. Jsou dřevěné a po návratu hladiny k normálu opět vyplavou," popsal Ludvík Fischer.  Poté je možné začít s odpouštěním Malého Vajgaru. Bohužel ne vše se dařilo zcela bez komplikací.

„V podstatě okamžitě jsme zjistili, že pod deskami protéká voda, zůstaly tam pytle s pískem, které bylo nutné odstranit." Proto v pátek večer rybáři museli opět hladiny obou částí Vajgaru vyrovnat a háky překážky odstranit a dělící stěny dorazit až na dno. „Je to namáhavá práce, ale udělat se to musí, a to právě proto, aby se dala udělat potřebná kontrola všech zařízení," ujistil předseda místních rybářů.

Hlavní je revize,  ne výlov

Samotný výlov je až druhotným jevem a jak říká předseda hradeckých rybářů, mnoho ryb se ani letos v Malém Vajgaru nenašlo. „Díky vysokému průtoku vody, který do Vajgaru přináší Hamerský potok, se ryby vytáhnou nahoru proti proudu a dole jich moc není, takže jsme jich vytáhli opravdu málo." V síti tak uvízlo jen několik padesáticentimetrových kaprů a pár ryb násadových, které neváží o moc víc než jeden kilogram, ke kterým se přidaly ještě plevelné ryby. „Účelem je zkrátka udělat revizi výpustí a všeho ostatního zařízení, které potřebujeme pro správné fungování a potřebnou manipulaci s vodou a to slovení ryb je až druhořadá záležitost," vysvětlil.

Po odlovení uprchlých ryb musí rybáři odtok zase zastavit, což není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Při rekonstrukci totiž nebylo možné nainstalovat jakýkoli servo pohon, tudíž je potřeba velké síly. „Všechno se to točí ručně. Máme tam pět výpustí a každá vyžaduje patnáct set otáček kolem, takže je to skutečně namáhavé," upozorňuje Ludvík Fischer.

Nakonec je ještě potřeba odstranit dělící stěny. „Ty sice slouží k tomu, abychom s vodou mohli manipulovat, ale protože jsou teď skoro každý rok povodně, tak by to tam překáželo. Průchodnost mostu odpovídá průtoku vody, když tady ty stěny nejsou," objasnil zkušený rybář. Běžně jsou tak otvory v dělící hrázi prázdné, aby případná velká voda nenapáchala na mostě škody.

Jouzová Petra

Autor: Redakce

21.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
14

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení