VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marie Terezie se vrací do Třeboně díky výstavě

Třeboň - Císařovnu Marii Terezii a její 300. výročí narození připomene v Třeboni, kterou panovnice v roce 1753 navštívila, výstava v Domě Štěpánka Netolického.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Malovaný ostrostřelecký terč ze sbírek Muzea Jindřichohradecka připomíná Marii Terezii na Uherském sněmu v roce 1741.Foto: Muzeum Jindřichohradecka

V prostorách bývalého kupeckého krámu na Masarykově náměstí tak bude od soboty k vidění expozice nazvaná "Císařovna Marie Terezie (1717–1780) a to, co nám z jejího panování zůstalo, kterou Dům Štěpánka Netolického připravil ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Třeboni.

Jak vypověděla ředitelka archivního odboru Státního oblastního archivu v Třeboni Laděna Plucarová, výstava k 300. výročí narození císařovny a české královny Marie Terezie představí některé dokumenty přibližující její dlouhé, válkami a převratnými změnami poznamenané panování. Marie Terezie se na trůn dostala 20. října 1740 ve svých 23 letech díky pragmatické sankci zaručující vládnutí v případě dynastické krize Habsburků, tedy za předpokladu absence mužských následovníků také někomu jinému, tedy dceři.

"Doba jejího panování byla bohatá na události, války, na skutečně zaplněnou časovou osu a také na státnické dokumenty, pro něž se vžil pojem tereziánské reformy a jejichž skutečně malý výběr představuje tato výstava," zmínila a pokračovala s tím, že všechny tyto reformy měly společného jmenovatele - byly vyvolány snahami modernizovat a lépe seřídit státní „stroj“, tedy upevnit centralizovanou absolutistickou monarchii, z mnohonárodnostní říše vybudovat celek řízený a spravovaný jedním ústředím, v jednom stylu, na základě jedné hierarchizované moci a jedné systémové struktury, nakonec také s velmi mírným působením osvícenských myšlenek.

Z doby panování Marie Terezie a vydávání patentů, nařízení, oběžníků a vyhlášek jako „na běžícím páse“ totiž pochází několik skutečností, které stále v dnešním běžném životě používáme. "Vyplňujeme-li jakýkoliv dotazník, uvádíme u místa bydliště také číslo popisné, tento identifikační údaj byl zaveden od roku 1770. Ve stejném období se také změnila podoba matričního zápisu, matriky, do nichž se zapisovaly a stále zapisují základní biografické údaje každého jedince, dostaly rovněž na přelomu let 1770 a 1771 přehlednou formu v podobě tabulek s jasnými instrukcemi, co která kolonka musí obsahovat. Vstáváme-li ráno se svými dětmi do školy, pak za povinnou školní docházku a všeobecnou vzdělanost vděčíme od roku 1774 Všeobecnému školnímu řádu. Postihne-li nás neštěstí v podobě požáru, pak od roku 1751 se Řád hašení ohně poprvé koncepčně věnoval postupu hašení i preventivním opatřením, která nám dnes každý požární technik při periodické kontrole připomíná. Pracujeme-li neúměrně, pak nám zcela určitě na mysli vytane synonymum robota, stupňující se bouře venkovského lidu si vynutily v roce 1775 vydání Robotního patentu, skutečně obsáhlého materiálu, který v osmi článcích a nespočtu bodech řeší vztah nevolníka vůči své vrchnosti, rozdělil poddané do 11 majetkových tříd a robotní povinnosti odstupňoval dle daňového klíče," vyjmenovala zásadní nařízení a vyhlášky Laděna Plucarová.

Do Třeboně zavítala císařovna Marie Terezie poprvé v roce 1753 a podruhé i se synem, císařem Josefem II., v roce 1766. Z první návštěvy bude na výstavě představen seznam veškerých potravin a nápojů na 22. srpen 1753. Jak Laděna Plucarová dodala, císařství mimo jiné navíc sužoval v letech 1771 a 1772 z důvodu katastrofální neúrody, tuhé zimy a povodní také nedostatek potravin a velký hladomor. "K řešení kritické situace přispěla svou výživovou hodnotou nově objevená potravina – brambory, a také úředně vydávané recepty na vydatné jídlo, z nichž jeden najde své místo ve výstavní vitríně," láká k návštěvě výstavy, která je sice rozsahem velmi malá, až komorní, ale chtěla by představit otisk některých tereziánských státnických reformních dokumentů v současném světě. "Doba panování Marie Terezie má totiž v porovnání se současností velmi překvapivé paralely. Přijďte si je uvědomit," vyzývá Laděna Plucarová.
Výstava bude otevřená do 11. června denně od 10 do 18 hodin.

Autor: Petra Lejtnarová

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení