VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mařížský park by měl být místem setkávání

Maříž – Aktivistka Martina Havlíčková bojuje za obnovu Mařížského parku. Jak se k této činnosti dostala?

28.7.2010
SDÍLEJ:

Martina Havlíčková.Foto: Denik/Renata Pávková

„Pracovní skupina Mařížský park vznikla v roce 2008 z iniciativy členů výboru petice ze srpna 2007 Stop kácení v Mařížském zámeckém parku. Petici předcházelo skácení 20 vzrostlých stromů na okraji parku a záměr vlastníka – města Slavonice provádět úpravy v parku bez plánu, bez biologického hodnocení, prostě bez konceptu. Jako předsedkyně petičního výboru se cítím zodpovědná za její výsledek a jinak osobně mě park dostal,“ vysvětlila.

Petice vznikla podle jejích slov z obavy o budoucnost parku. „Na začátku roku 2007 mě upozornila Isabela Fárová na skácení ohromného stromu v parku. Tehdy jsme se obrátili oficiálně na pana starostu Luboše Kryzana. Zajímali jsme se o budoucnost parku a nabídli městu Slavonice spolupráci. Bezprostředně však následovalo pokácení dalších stromů. Když pak v červenci město Slavonice oznámilo záměr úprav v parku, tak jsem iniciovala petici, kterou podepsalo skoro 250 osob, a to již ve spolupráci s dnešními členy pracovní skupiny.“

Aktivisty nebyl takový problém sehnat. „V situaci, kdy bylo jasné, že je to vážné, se zapojila spontánně spousta lidí a samozřejmě tím, že jde o běh na dlouhou trať, je to dnes skupina tak 10 lidí, kteří přímo dlouhodobě pracují na parku. Ale tato skupina má podporu odborníků, některých zastupitelů města, a když je třeba, je na koho se ve Slavonicích obrátit o pomoc. Mařížský park je veřejný prostor a to znamená, že je místem k potkávání, a tak i my jsme měli štěstí, že jsme se potkali s lidmi, kteří znali lidi z Bogenu. Ti si také uvědomovali, že je třeba se starat o tato místa a vytvářet je. Nejpřirozenějšími místy jsou parky.“

Na jaře roku 2010 vytvořila pracovní skupina ve spolupráci s odborníky koncept revitalizace Mařížského parku.

„Do konce července bude dokončen plán revitalizace parku na základě koncepce, dendrologického průzkumu z přelomu roku 2007 a 2008 a biologického hodnocení 2009. Tento plán zpracovává zahradní architekt Martin Charvát s týmem odborníků. Zároveň byla na jaře dočištěna kruhová vodní nádrž a odstraněn nálet především černého bezu ve vnitřní javorové aleji parku a proběhla další nezbytná péče na zeleni. Park okamžitě prokoukl,“ pochvaluje si Martina Havlíčková.

„Na podzim však park čekají již výraznější úpravy, a tak jsme informovali veřejnost o tomto záměru v médiích a zorganizovali i velmi příjemnou společenskou akci k zahájení projektu Evropský park Bavorsko – Čechy. Plán revitalizace bude také zveřejněn na webových stránkách www.eu-parky.eu,“ dodala Havlíčková.

A jak shání pracovní skupina finance?
„Mnoho aktivit jsme pro park realizovali bez finanční podpory, například první čištění v parku, zpracování grantové žádosti. Prostředky na přípravu konceptu jsme pak získali díky spolupráci se sdružením Přírodních zahrad. Na obnovu parku jsme z evropských fondů získali celkem 3, 1 milionu, prostředky na plán revitalizace, na nejdůležitější ošetření zeleně v parku a obnovení kostry parku, to je alejí. To jsou prostředky na dobu prvních tří let, park se však bude obnovovat do plné krásy přinejmenším 10 let, i pak bude potřebovat další prostředky na péči a údržbu. Na získání dalších prostředků pracujeme.“

Projekt Evropský park Bavorsko – Čechy je podle aktivistky koncipován tak, aby městu Slavonice pomohl řešit revitalizaci parku i jeho obnovu a údržbu po jeho skončení. Peníze získalo město Slavonice na základě grantové žádosti, kterou za město zpracovali členové pracovní skupiny. Proto se také členové pracovní skupiny podílí na řízení a realizaci projektu. Hlavním cílem všech aktivit je však zachování Mařížského parku pro všechny i pro další generace.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

28.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kuželkáři Dačic jsou v čele okresního přeboru

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Orientační běžci SOS stáli v Lize Vysočiny sedmnáctkrát na stupních vítězů

Hamry nad Sázavou - Jednapadesát svých zástupců měl při desátém podniku Ligy Vysočiny ve hře jindřichohradecký Spolek orientačních sportů.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Kradl na zahradě v Bezručově ulici

Jindřichův Hradec - Hradečtí policisté pátrají po neznámém zloději, který způsobil škodu za šestnáct tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení