VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Masopust je letos krátký

Hamr – Zcela jiný ráz než v tradičních jihočeských folklórních místech, jako je Českobudějovicko, Trhosvinensko, Doudlebsko, Besednicko a podobně, má oslava Masopustu v obci Hamr nedaleko Chlumu u Třeboně.

29.1.2008
SDÍLEJ:

MAŠKARY. Jedním z míst, kde se na Jindřichohradecku vydaly maškary do masopustního průvodu, byl Hamr. V čele šel pan Masopust v podání Karla Červeného.Foto: František Hešík

Vládu nad Jindřichohradeckem má masopustní veselí, někde jdou vlastní cestou

V koledě zcela schází vysoké čepice ozdobené počtem růžiček shodným s počtem dní v roce, ale i slaměná koleda. Přesto tady má masopustní veselí svůj pevný řád.
Ještě předtím, než v sobotní poledne Karel Červený, který již počtvrté vzal na sebe roli Masopusta, zahájil masopustní průvod, informoval jeden z hlavních organizátorů – Jan Pumpr o zdejším maškarním dění.

„Hamerští se před osmi lety byli podívat na to, jak dělají masopust v Břilicích a tamější koleda řemesel se jim zalíbila. Celou družinu, jež navštíví všechny domy v obci, vede Masopust, který nabídne hospodáři či hospodyni různé služby, muzikanti přitom zahrají a koledníci zazpívají,“ uvedl.
Večer poté následuje pohřbení Masopustu. Ve smutečním průvodu jdou nejdříve ministranti, první nese na koštěti kombiné, druhý kropenku s vodou, za nimi jde kapela – v Hamru to byla část Třeboňské dvanáctky, a za Masopustem, kterého nesou na nosítkách funebranti, jde poslední farář.
Stejně tak tomu bylo i tuto sobotu ve zdejší restauraci, kde touto smuteční tryznou byl zahájen čtyřicetidenní půst od masa. Tuto závěrečnou informaci doprovázel pochopitelný smích hlavního organizátora hamerského masopustního reje.

Obecně je masopust doba od Tří králů do Popeleční středy. A letos je to jedno z vůbec nejkratších období. „Vše se odvíjí od Velikonoc, které jsou vždy po 1. úplňku po 1. jarním dni, což tentokrát vychází již na 23. března. A Popeleční středa je sedm týdnů před tím, tedy letos 6. února,“ vysvětluje jindřichohradecký probošt Václav Habart.

František Hešík, Lenka Novotná

29.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení