VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřská centra vznikají nyní také v menších městech a obcích

Jindřichohradecko/ROZHOVOR/ - Aktivity mateřských center (MC) jsou mezi maminkami a další veřejností stále oblíbenější. Některá mateřská centra jsou součástí krajské sítě, jejíž koordinátorkou je Bohuslava Nejedlá, která poskytla Deníku rozhovor a mimo jiné přiblížila funkci a činnost mateřských center. Mámy si díky nim mohou pomáhat.

31.3.2010
SDÍLEJ:

Mateřské centrum. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Putovní výstava se v okrese uskuteční ve Slavonicích a Českých Velenicích. Mámy se díky centrům necítí izolované.

Putovní výstava Mateřských center se konala na řadě míst v Jihočeském kraji, proč nebyla také v Jindřichově Hradci, nebyl zájem?
Většina akcí Sítě MC je určena především pro členská mateřská centra. V Jindřichově Hradci bylo členem Sítě pouze MC Koala, které však po několika letech ukončilo činnost. Podle mých informací se nenašly následovnice, které by MC převzaly, když původní aktivní maminky končily. A jiné MC z Jindřichova Hradce zatím o spolupráci zájem neprojevilo, což se ale díky vašemu článku může změnit.

Myslíte si, že v Jindřichově Hradci a celém okrese je mateřských center dostatek?
Bohužel nemám informace o celkovém počtu MC v okrese Jindřichův Hradec. Obecně si myslím, že mateřských center dostatek není, i když v současné době už vznikají i v malých městečkách i obcích. Tady je jejich činnost velice vítaná a často se daří zapojit nejen maminky na rodičovské dovolené, ale MC celou místní komunitu.

V dalších měsících by se výstava měla konat z jindřichohradeckého okresu také ve Slavonicích a Českých Velenicích, kdy se na ni můžeme těšit? Bude s výstavou spojen nějaký další kulturní program?
Ve Slavonicích bude výstava probíhat v červenci a v Českých Velenicích v říjnu. Výstava většinou začíná vernisáží spojenou s kulturním programem, vždy záleží na konkrétním pořádajícím centru, jak vernisáž pojme. Určitě vám s předstihem pošlou pozvánku.

Cílem výstavy je podle tiskové zprávy seznámit veřejnost s myšlenkou mateřských center, myslíte si z vašeho pohledu, že veřejnost o existenci mateřských center ví?
Myslím si, že veřejnost je mnohem informovanější než v nedávné minulosti, a že velkou zásluhu na tomto stavu má Síť MC, která své členy vede k propagaci jejich činnosti, podporuje je a vzdělává ve spolupráci s médii, každý rok pořádá několik celorepublikových kampaní na různá témata, například Město pro děti, Táta dneska frčí nebo Kulaté stoly. Více se mohou lidé dozvědět na webových stránkách www.materska-centra.cz.

Jaká je vlastně hlavní úloha mateřských center?
Mateřská centra zřizují zpravidla matky na mateřské dovolené, které se zároveň podílejí na jejich samosprávě a zajišťují programy, umožňují matkám s malými dětmi vyjít z izolace, kam se celodenní péčí o dítě dostávají. MC jsou založena na principu rodinné svépomoci a vzájemné službě, poskytují společenství, solidaritu a otevřenost všem generacím. MC nabízí pomoc svépomocí, vzájemné naslouchání, výměnu zkušeností a laické poradenství. MC jsou místem, kde jsou děti vítány. Nacházejí zde přirozené společenství vrstevníků a vidí svoji matku v jiné roli než v domácnosti. MC mají neformální charakter a pomáhají nalézat nové přátele. Otevřenost umožňuje integraci do společenství „odlišných“ a učí toleranci a předchází xenofobii. MC jsou otevřena všem rasám, různým sociálním vrstvám, lidem s různým postižením, uprchlíkům a dalším. Vznikají dobrovolnou činností občanů a tím přispívají k rozvoji občanské společnosti a posilují mateřskou roli ženy. Společenství v MC umožňuje na principu příkladu včasné pojmenování problémů a hledání jejich řešení. Předchází se tak konfliktním situacím. V MC se učí rodiny využívat volný čas, proto dochází i k prevenci kriminality. Centra pomáhají ženám udržovat jejich profesní orientaci a posilují jejich sebevědomí. Založení občanského sdružení, shánění prostorů a peněz, budování samosprávy, koncipování a zajišťování programů, starost o public relation, fundraising vyžaduje orientaci v zákonech, těsný kontakt s obecními úřady a zájem o obecné dění. To všechno se musejí ženy zakládající MC naučit. MC pořádají programy pro matky, rodiče, děti: tvořivé, vzdělávací, sportovní, rekvalifikační i jednorázové akce.

Jak se mohou maminky o aktivitách mateřských center dozvědět a případně se do nich zapojit?
V každém mateřském centru, v médiích, v regionálních informačních tiskovinách, na webu, například www.materska-centra.cz, od koordinátorky Sítě MC v každém kraji.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prachatice čeká nultý ročník Hospic music festu. Na festivalovém pódiu vystoupí i Narttu.
6

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Dvacetiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení