VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mateřské školky pomáhají žáčkům usnadnit začátky

Jindřichohradecko – Pod heslem – Přijď za námi do školky, vezmi s sebou bačkorky – lákají nové předškoláčky k zápisu do Mateřské školy v Nové Bystřici, který se zde koná 10. a 11. května.

10.5.2011
SDÍLEJ:

Školka v Novosedlech nad NežárkouFoto: Marie Kotková

„Letos jsme zápis rozvrhli do dvou dnů, abychom měli více času na individuální přístup k dětem a rodičům. Každé dítě je jiné, potřebuje něco jiného a my se snažíme vycházet rodičům vstříc, jak jen to jde. Mohou si vybrat svou oblíbenou paní učitelku a dát sourozence do stejné třídy, pokud to kapacity umožňují,“ vysvětluje Renata Koperdáková, zástupkyně ředitele pro Mateřskou školu v Nové Bystřici a dodává, že každoroční zápis je zde spojen i se Dnem otevřených dveří, kdy si rodiče mohou prostory školky prohlédnout, prodiskutovat organizační záležitosti s učitelkami a děti si v příjemném prostředí pohrají. Je dobré, když dítě zná prostředí, ve kterém bude trávit delší čas bez rodičů a proto se v této školce osvědčil adaptační program, kdy děti společně nejen se svými rodiči, ale třeba i s babičkou, dochází na několik hodin do třídy, kterou bude dítě později navštěvovat.

V Mateřské škole v Dešné u Dačic organizují pro rodiče budoucích žáčků Mateřské školy informační schůzky, kde se rodiče mohou na vše, co je zajímá, zeptat a jsou před nástupem svých dětí vybaveni letáčkem s desaterem pro rodiče před nástupem dítěte do školky.

„Doufám, že si z tohoto letáčku rodiče alespoň něco vezmou,“ říká ředitelka Základní a mateřské školy v Dešné u Dačic Mirka Adamová a dodává, že zodpovědní rodiče své děti připravují na tento krok v životě, ale bohužel existují i děti ze znevýhodněného prostředí, kterým se rodiče věnovat nemohou anebo nechtějí a přípravu dětí na předškolní docházku neberou vážně.

Stejně jako v novobystřické školce, mají rodiče možnost i v té dešenské navštěvovat v počátku školku společně s dítětem. V tomto ale radí Mirka Adamová: „Toto období zbytečně neprodlužovat, protože učitelky mají v adaptaci dětí bohaté zkušenosti a děti si během pár dní na pobyt ve školce bez rodičů zvyknou.“

Deset dobrých rad, které usnadní celé rodině nástup dítěte do mateřské školky, jejichž autorkou je doktorka Simona Hoskovcová, která staví toto desatero na komunikaci mezi rodiči a dítětem, je diskutované téma jak mezi rodiči, tak mezi učiteli. Zatímco jedni se jimi striktně řídí, jiní ctí své zaběhnuté tradice. Rodiče by, podle tohoto desatera, například měli se svým dítětem mluvit o všech aktivitách ve školce a nikdy mu školkou nevyhrožovat, protože dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáme jako trest.

Své děti bychom měli do školky dávat pouze v případě, že jsme sami přesvědčeni o tom, že je tam dát chceme, protože děti umí vycítit náš strach a obavu o ně a znejistí. Postoje jednotlivých rodičů i zaměstnanců školek k tomuto desateru je různý. Před nástupem dítěte do školky je vhodný rozhovor rodičů s učitelkou o všech možnostech přizpůsobení dítěte tak, aby pro něj bylo co nejméně stresující. Doporučením pro rodiče může být i to, aby s sebou ve školce dítě mělo svou oblíbenou věc – třeba plyšáka – aby se mu v začátcích tolik nestýskalo.

Markéta Musilová

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení