VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Měla jsem být bílý kůň, říká starostka Lomnice

Lomnice nad Lužnicí – Politický boj v Lomnici nad Lužnicí, který do této chvíle připomínal zákopovou válku, přešel do přímé zteče.

21.12.2013
SDÍLEJ:

Starostka Lomnice nad Lužnicí Iva Nováková. Foto: Deník

Středeční jednání zastupitelstva ukončil příjezd policie poté, kdy byl přímo ze šanonu odcizen jeden z dokumentů jednání rady. „Na místo vyjeli policisté z Třeboně a případ si přebralo oddělení hospodářské kriminality v Jindřichově Hradci. Zda došlo ke spáchání nějakého trestného činu nebo přestupku, bude jasné až po prošetření celého případu," potvrdila policejní mluvčí Jana Holická.

Dotyčný spis nakonec předal policistům zastupitel a šéf lomnických technických služeb Miroslav Řepa (ČSSD), podle něj je prý důkazem, že starostka Iva Nováková (ČSSD) zfalšovala zápis z jednání rady. Ta ji na základě dokumentu měla pověřit k převzetí zametacího stroje pro služby města, což se prý nezakládá na pravdě. Starostka se ale hájí a tvrdí, že krádež papírů není prvním případem. „Již tři čtvrtě roku se mi z kanceláře úřadu různě ztrácí doklady. Různé desky, dokumenty, někdy podstatné, jindy méně. Nahlásili jsme to policii, ale ta to odložila. Je velmi nepříjemné, když člověk ví, že mu tady někdo manipuluje materiály. Děje se to zhruba od března," tvrdí starostka Iva Nováková.
Když tedy na schůzi zastupitelstva zjistila, že se během přestávky ztratil originál zápisu z rady, pověřila svého spolupracovníka , aby zavolal policisty. „Když zastupitelé odcházeli na toaletu, tak tam byl nepřehledný chumel a nejednou jsem zjistila, že se ztratil originál dokladu, který tam do té doby byl," popisuje situaci Iva Nováková. 
Starostka Lomnice má i konkrétní podezření, kdo dokumenty z radnice odnášel. „Samozřejmě vím, který zastupitel mi vyhrožoval, že si na mě ofocuje materiály, a že jich má plnou tašku. Jak mi řekl mezi čtyřma očima, tak to na mě jednou vytáhne a udá mě," vyslovila své podezření Iva Nováková. Na přímou otázku, jestli se jedná o Miroslava Řepu, odpověděla kladně.

Jeho tvrzení, že falzifikovala zápis z jednání rady, je prý navíc neopodstatněné. „Žádné falešné dokumenty na úřadu nemám. Originál existuje jen jeden, a ten je zapečetěný a uschovaný v deskách. Ten byl podepsaný mnou a místostarostou Vladimírem Váchou. Pan Řepa nerozumí zákonu o obcích a domnívá se, že když papír podepíší čtyři jiní lidé a starosta ne, tak je ten zápis platný. Originál je ale pouze to, co je podepsáno starostou a ověřovatelem," vysvětluje starostka zdánlivou duplicitu spisů.
„On vytahoval, že má jiné zápisy. Ano. Naše sekretářka je jeho neteř a ta má různé pracovní verze. Originál ale je, jak říkám, jen jeden, Ten, který pan Řepa sebral z originálních materiálů a strčil si jej do své tašky," je přesvědčená Iva Nováková.
Byla tedy starostka skutečně pověřená převzetím stroje? Její výklad je jednoznačný. „Samozřejmě. Místostarosta Vladimír Vácha může potvrdit, jak probíhala jednání rady a jak sám Miroslav Řepa naléhal, abych daný stroj převzala," konstatovala.
Šéf technických služeb a zastupitel Miroslav Řepa však považuje všechna tato obvinění za lichá.
„Tomu se můžu opravdu jenom usmát. Byl jsem obviněn paní starostkou, že jsem jí snad z kanceláře odcizil nějaké spisy. Podala tuto věc na policii, kam jsem byl také pozván. Já však do její kanceláře nemám přístup a v tomto duchu jsem i odpověděl policii," říká Miroslav Řepa a dodává, že hledané materiály se nakonec i našly.
„Během asi měsíce po tomto nařčení se najednou objevil celý spis ve skříni u inženýrky Dědičové," hájí se zastupitel. Monika Dědičová je administrativní pracovnicí úřadu a neteří Miroslava Řepy.
Ten navíc stále tvrdí, že inkriminovaný zápis z rady byl opravdu starostkou svévolně pozměněný. „Vím, o čem jsme tenkrát na radě jednali. Zápis byl vyvěšen v elektronické podobě i na stránkách města a všichni radní včetně paní starostky jej mají v emailech, poslala jim ho sekretářka. Ten zápis, kterým paní starostka argumentuje, že jí rada něčím pověřila, je úplně v jiném znění. Jsou zde doplněné body u převzetí zametacího stroje," kontruje Miroslav Řepa a dovolává se svědectví členů rady.
Ani ti se však v pohledu na věc příliš neshodují. Místostarosta Vladimír Vácha dává za pravdu spíše Ivě Novákové, zatímco jeho kolega Roman Bílek je opačného názoru.
„Já se domnívám, že starostka k převzetí pověřená byla. Vím, že pan Řepa ten stroj potřeboval už na jaro, aby se mohlo zametat. Úplně přesně si to ale už nepamatuji. Ten spis, který jsem měl údajně podepsat, jsem v poslední době neviděl, takže nemohu potvrdit, že jsem podepsal konkrétně tento. Vím ale, že se takové jednání konalo a pan Řepa uváděl, že tento stroj nutně potřebuje a paní starostka byla taková opatrnější," uvádí Vladimír Vácha.
Jeho stranický souputník z ČSSD Roman Bílek ale vše vidí jinak. „Rada nikdy nepověřila starostku, aby převzala nějaký stroj. To je velmi prosté, pamatuji si to velmi dobře. Zápis jsem odmítl parafovat a nakonec ho podepsal místostarosta Vácha. My jsme pouze požadovali informaci, jak to vypadá s dotací, protože hořelo zaplacení a hrozilo penále. Navíc paní Nováková je extrémně háklivá na to, když jí někdo dává nějaký úkol," komentoval kauzu Roman Bílek.
Proč celkem malicherný spor o převzetí jednoho zametacího stroje vyústil v otevřenou válku plnou osobních invektiv a osočování? Iva Nováková má své vysvětlení.
„Toto je začínající tvrdý politický boj v Lomnici. Domnívám se, že někdo chtěl, abych tady dělala bílého koně a byla loutkou, která všechno podepíše, ponese zodpovědnost a někdo jiný bude rozhodovat. Toho člověka neoznačím, aby to nebylo křivé nařčení, ale myslím, že když si to lidé z Lomnice přečtou, tak pochopí, kdo je tu šedou eminencí," uzavřela starostka.

 

Autor: Milan Soldán

21.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení