VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na sport jde více než na kulturu

Jindřichohradecko - Ve městech se žije kulturněji, v obcích zase sportovněji. Tak by se dala jednoduše shrnout zjištěná fakta, ale neplatí to všude.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Jindřichohradecká činohraFoto: Deník/Josef Böhm

Divadelní spolky pokračují v tradici. Sportoviště jsou náročná na údržbu.

Města i obce se shodují na podporování volnočasových aktivit. Na vesnicích jsou si lidé blíž. Vycházejí si vzájemně vstříc, zejména jedná–li se o sportovní vyžití mládeže.

V Jindřichově Hradci i Třeboni jsou výdaje na kulturu zdánlivě vysoké. Velkou část z nich dostávají na svou činnost kulturní domy a infocentra.
V Třeboni chodí do kina i divadla lázeňští hosté. Pořádají se zde tradiční festivaly, na které se sjíždějí lidé z okolí, na AniFest i ze zahraničí.

Lidé žijí kulturou

O tom, že lidé mají o kulturu zájem, svědčí aktivní práce ochotnických divadelních souborů. V dlouholeté tradici pokračují ochotníci například ve Stráži nad Nežárkou či Jindřichově Hradci. „Naši ochotníci jsou soběstační. Vydělávají si na svou činnost ze vstupného. Vybavili za to i šatny novými stolky a zrcadly,“ pochválila ochotnický spolek Kajetán starostka Stráže nad Nežárkou Věra Tomšová. Doplnila, že před dvěma lety nechalo město zrekonstruovat osvětlení a ozvučení divadla, které slouží také jako kino.

Sportovců je víc

Sportování je nejrozšířenější činností zejména mezi dětmi a mládeží snad od nepaměti. Většina měst a obcí má vlastní sportoviště, která musí udržovat. „Město je majitelem Sportovní haly, do které vkládá nemalé částky formou oprav a investic,“ uvedla třeboňská tajemnice Jana Grammetbauerová. Hala je však pronajatá soukromému subjektu.

Nová Včelnice rozděluje ze svého rozpočtu jedno procento sportovním klubům. „S tělovýchovnou jednotou spolupracujeme velmi úzce,“ řekl starosta Jaroslav Hřebík. Dále vysvětlil, že je město vlastníkem sportovního areálu. Zajišťuje jeho údržbu, vytápění, vodu, elektriku a platí správce. Tělovýchovná jednota pomáhá městu s údržbou. Letos, jako v minulých letech, mohou oddíly získat od města grant na jednotlivé sportovní turnaje od 2 000 do 25 000 korun.

Sportovně zaměřeným městem je bezesporu Suchdol nad Lužnicí včetně místních částí. V současné době zde funguje šest tělovýchovných jednot a jeden vodácký klub.

Nejvíce členů má Sokol a SK Suchdol – hokejbal. „Při rozdělování příspěvků na činnost přihlížela sportovní komise rady města k tomu, kdo hraje soutěž a kolik týmů má v soutěži,“ vysvětlil starosta Jan Kronika. Doplnil, že v grantovém programu mají ještě připraveno 130 000 korun na mimořádné sportovní akce.

„V současné době připravujeme výkupy pozemků od ministerstva vnitra na zřízení dvou hřišť,“ řekl Kronika . Doplnil, že různorodost sportovních akcí přitahuje návštěvníky. Chodí i rodiny s dětmi.

Obec nepřispívá

V Deštné mají finanční část vyřešenou zcela netradičně. Přesto ve sportovních tradicích pokračují. Vloni oslavili sté výročí založení Sokola. „Za symbolických sedm korun má TJ Sokol pronajaté hřiště, kabiny a venkovní parket. Obec jim platí jen vodu,“ uvedla starostka Deštné Vilma Szutová. V letní sezoně sportovci pořádají na parketu zábavy. Výtěžek z nich používají pro své potřeby. Koupili společně s obcí traktůrek na posekání plochy hřiště i obecních prostranství.

Autor: Stanislava Koblihová

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení