VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mládež Červeného kříže školí žáky i učitele

Jindřichův Hradec – Předsedkyně Oblastní skupiny Mládeže Českého červeného kříže (ČČK) v Jindřichově Hradci Jitka Čechová v rozhovoru mimo jiné uvedla, že mládež Červeného kříže v Jindřichově Hradci slaví letošní rok už 20 let od obnovení své činnosti.

10.3.2010
SDÍLEJ:

Jitku Čechovou (na snímku vpravo) její práce pro Červený kříž velmi baví a v budoucím životě se chce věnovat medicíně.Foto: archiv J. Čechové

Mohla by ses nejdříve krátce představit, kolik ti je let, co studuješ a jak dlouho jsi u Červeného kříže?
Jmenuji se Jitka Čechová, je mi 21 let a třetím rokem studuji Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy Praha v Plzni, čímž jsem si splnila svůj dětský sen. Členkou Červeného kříže jsem od roku 2004 a je to jedna z nejlepších věcí, co se mi v životě mohly přihodit.

Jsi předsedkyní mládeže Červeného kříže, co tato funkce obnáší a jak dlouho ji vykonáváš?
Předsedkyní jsem od roku 2005. Je těžké několika slovy přesně vystihnout, co tato funkce obnáší. V podstatě jde o spolupráci s oblastním spolkem ČČK, městem Jindřichův Hradec a s ostatními členy Oblastní skupiny Mládeže Českého červeného kříže, se kterými navrhujeme a připravujeme řadu akcí. Mým úkolem je potom návrh akcí formálně zpracovat, přednést členům oblastního spolku ČČK a s ostatními členy ČČK je následně realizovat. Jedná se o akce vzdělávacího charakteru, školení první pomoci pro žáky, studenty i pedagogy na školách, ale připravujeme i řadu akcí osvětového charakteru pro veřejnost. Rovněž se podílíme na řadě akcí pořádaných městem Jindřichův Hradec, kde zajišťujeme kromě zdravotnické služby i stanoviště s výukou první pomoci.

Říkala jsi, že studuješ medicínu, to je jistě náročné a přínosné nejen pro Červený kříž, jakému oboru v lékařství by ses chtěla věnovat. Už jsi rozhodnutá?
Náročné studium zcela určitě je, ale opravdu mne velice baví, takže to mě velmi motivuje. Dlouho jsem se chtěla věnovat intenzivní medicíně, ale jelikož je mým cílem s pacientem hlavně komunikovat a pomáhat i slovem, což mnohdy znamená hodně, jak sama vidím na praxi a hlavně v praktické výuce v nemocnici, tak mi stále více přirůstá k srdci obor neurologie. A je to také díky paní doktorce Borčinové, která je opravdu skvělou doktorkou v jindřichohradecké nemocnici a praxe u ní byla a je pro mne velice přínosná. Touto cestou bych jí chtěla za vše velmi poděkovat.

S Červeným křížem se věnujete různým školením první pomoci, mohla bys uvést nějaké příklady, kde a jak jste školili?
V poslední době se nám podařilo proškolit studenty i pedagogy Gymnázia Vítězslava Nováka, studenty Obchodní akademie v Jindřichově Hradci, nyní v pátek se konalo školení na Základní škole v Kardašově Řečici. V letošním roce připravujeme velký projekt v oblasti školení první pomoci na základních školách, ale to zatím nebudu vyzrazovat. Kromě žáků a studentů, pro které připravujeme na školách celodenní akce, školíme i pedagogy a dále zaměstnance firem, proškolujeme budoucí zdravotníky zotavovacích akcí. Po absolvování kurzu a zkoušek budou moci absolventi jezdit například na dětské tábory či na hory jako hlavní zdravotníci a mnohé další.

Stalo se ti někdy, že se někomu na školení udělalo například špatně? Jak jsi tuto situaci řešila?
Ano, tak na to si přesně vzpomínám. Na cvičení v Obchodní akademii v Jindřichově Hradci najednou studenti přiváděli dívku, která na stanovišti s první pomocí upadla do mdloby kvůli špatnému vzduchu. To není nic tak neobvyklého, dívce jsme poskytli první pomoc a za krátkou dobu byla v pořádku. Ale po pěti minutách jiní studenti přivedli dalšího chlapce, který jevil lehké známky epileptického záchvatu. Bylo to v listopadu na celodenní akci s názvem Dokážeš pomoci? Situaci jsme řešili převozem chlapce k odbornému lékařskému vyšetření. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Tento rok slavíte 20 let od obnovení mládeže při Červeném kříži, jak budete slavit?
Skutečně je tomu tak, že Mládež Českého červeného kříže existuje již 20 let a v tomto roce slaví své výročí. Naše Oblastní skupina Mládeže ČČK se rozhodla toto významné jubileum připomenout plesem, který proběhne 26. března od 19 hodin v Kulturním domě Střelnice. Máme připraven, doufám, zajímavý program, bohatou tombolu, k tanci a poslechu zahraje výborná skupina Funny dance band a mnoho dalšího.

Jitku Čechovou (na snímku vlevo) její práce pro Červený kříž velmi
baví a v budoucím životě se chce věnovat medicíně. Foto: archiv J. Čechové

Jakým dalším činnostem se v Červeném kříži věnujete?
Především je to pořádání akce Pomoz pomoct, kterou si připomínáme Světový den Červeného kříže. Akce byla v loňském roce pořádána již popáté, opět pod záštitou města Jindřichův Hradec a k samotné realizaci nám velmi pomáhá odbor školství, mládeže a tělovýchovy. Jedná se o osvětovou akci, která je zahájena hromadným zásahem, na kterém je návštěvníkům předvedena dokonalá souhra laické veřejnosti a poskytnutí první pomoci se spoluprací s Integrovaným záchranným systémem. K zásahu tedy přijede Zdravotnická záchranná služba, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor a mnohdy i Městská policie. Po hlavním zásahu je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program s nejrůznějšími aktivitami. Již nyní se připravujeme na realizaci dalšího ročníku, který proběhne jako tradičně 8. května na Tyršově stadionu.

K dalším aktivitám patří například spolupráce na akci Cesta mezi paragrafy. Zde se jedná především o akci preventivního charakteru pro mládež, která se zaměřuje na prevenci sociálně patologických jevů v naší společnosti. Cesta mezi paragrafy je projektem odboru školství, mládeže a tělovýchovy a my si velmi vážíme, že i náš ČČK byl ke spolupráci osloven. Samozřejmě se zapojujeme a pořádáme celou řadu dalších aktivit, ale výše zmiňované řadíme mezi ty nejvýznamnější.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ochutnejte dobroty a pomozte

Ilustrační foto.

Mladík demoloval byt rodičů

OBRAZEM: Hradečtí senioři si zasportovali

Jindřichův Hradec - V Domově seniorů v Otíně se konal druhý ročník Senior her. Klienti domova si při Senior hrách Otín nejen zasportovali, ale zároveň zahájili I. ročník Školy třetího věku a celý program se velmi vydařil.

Florbalisté Slovanu v Třebíči zklamali

Jindřichohradecko – Do nové sezony vstoupil florbalový oddíl jindřichohradeckého Slovanu.

Hradecký biker David Kníže je vítězem Jihočeského MTB poháru

Soběslav - Zbrusu novou zajímavou trať připravili v Soběslavi pořadatelé „G. Benedikt MTB maratonu“, který byl posledním závodem sedmidílné série závodů horských kol „Jihočeský MTB pohár“.

Frekventovaná křižovatka v Třeboni bude bezpečnější

Třeboň – Stavební úpravy čekají dopravně velmi vytíženou křižovatku v Táboritské ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení